jedna od najspektakularnijih pljački svih vremena

SRBI SA ŠVEĐANIMA IZVELI PLJAČKU VEKA ZA 25 MINUTA Spustili se helikopterom, od 4 miliona € NIJE NAĐEN NI CENT: Pilot načinio kobnu grešku, onda "pali" i ostali

Švedska policija, ilustracija Foto: AP / Johan Nilsson / TT

Hit serija "Helikopterska pljačka" ekranizacija je romana po istinitim događajima, a u nju su bili umešani i Srbi

Helikopterska pljačka, švedska serija u osam epizoda koja je počela sa prikazivanjem 22. novembra možda je nezasluženo prošla ispod radara. 

Naime, serija je zapravo ekranizacija istoimenog romana, nadahnuta istinitom pričom o grupi Šveđana koji su izveli jednu od najspektakularnijih pljački svih vremena u Evropi - krađu 39 miliona švedskih kruna (oko četiri miliona evra) iz trezora firme G4S helikopterom u Stokholmu 2009. godine.

Roman je nadahnut istinitom pričom o grupi Šveđana koji su izveli jednu od najspektakularnijih pljački svih vremena. Pljačka trezora G4S u Stokholmu, odnosno "pljačka veka" odigrala se za samo 25 minuta i podsećala je na akcione scene iz holivudskih filmova. Na krov zgrade spustio se helikopter, pljačkaši su se užadima spustili na krov, razbili staklo, eksplozivom i "macolama" prokrčili sebi put u zgradu i spustili se u skladište.

Potom su sa krova zakačili vreće sa novcem na užad i podizali novac u helikopter, a onda se i sami ukrcali. Saučesnici su oko zgrade postavili "ježeve" da policija ne može da priđe zgradi. Sve je odrađeno nalik na akciju vojnih ili policijskih specijalaca.

Goran Bojović, pilot helikoptera Aleksandar Erikson i Safa Kadum, koji je upao u trezor, osuđeni su na osam godina zatvora, Reza Madadija na pet godina, Metin Akdag na godinu dana, dok je Srbin Goran Živković oslobođen optužbi.

Foto: Printscreen YouTube

Sama radnja serije postavljena je ipak nešto drugačije. Postavljena je kao priča o dvojici prijatelja iz detinjstva Ramiju i Michelu koji su odlučiii da izvedu pljačku koja treba da im osigura rešenje životnih problema ili lagodan život, Ramiju i povratak duga. U prvoj epizodi sve se vrti oko Ramija koji se nakon odslužene zatvorske kazne posvetio mirnom porodičnom životu, radi u restoranu i čini se da je odustao od kriminala. Ali, kad mu kriminalci zaprete ubojstvom deteta ipak prihvata Michelov poziv da s ekipom izvede pljačku veka.

Inspektorka Leonie Hamsik, Šveđanka poreklom iz Srbije, nađe se pod internom disciplinskom istragom zbog nasilja kod hapšenja Alexa, poslovnjaka ovisnika o kokainu kojeg će, kako će se kasnije ustanoviti, grupa kriminalaca angažovati kao pilota helikoptera, nakon što od pljačke odustane pilot angažovan iz Srbije. Inspektorku Hamsik glumi Iskra Kostić, a jednog od člana bande izvesnog Zorana Petrovića, glumac Dejan Miličić.

Neke su scene snimane u Beogradu, gde Leonie i njen nadređeni odlaze po informacije od srpske policije koja im je dala "tip" da je Petrović došao da angažuje pilota za pljačku. Policija ih nadzire, ali uz sve mere grupa uspeva da spektakularno spusti helikopter na krov trezora, uzme novac, doduše ne onoliko koliko su planirali i da odleti.

I onda pilot Axel, sumnjajući da bi mogao da bude likvidiran, radi kobnu grešku i ostavlja helikopter, koji je prema planu trebao biti spaljen. I kad se čini da će istraga brzo biti okončana, sve se zakomplikovalo zbog sukoba taština među policijom. Ipak, inspektorka Hamsik uspeva da sprovede svoju metodu istrage i zahvaljujući sofisticiranim alatima policijske analitike signala mobilnog telefona uspevaju da nađu prvu slabu kariku pljačkaškog tima - pilota Axela.

Foto: Printskrin Youtube

Ostali članovi grupe padaju redom, a glavnom junaku ove priče Ramiju, opsednutom da ga žele likvidirati lokalni kriminalci u Dominikanskoj Republici, lisice na ruke stavlja tamošnja policija. Režiser David Espinosa, poznat i po "Sigurnoj kući" napravio je vrhunsku krimi seriju koju kad počnete da gledate prvu epizodu koja ne naslućuje dinamiku, odgledate od početka do kraja bez prekida.

Bojović se kaje, ali nije priznao krivicu, novac nije nađen

Iako je Goran Bojović istakao da se kaje i stidi što se odlučio za „prečice“, on nakon pljačke nije priznao ono za šta je osuđen.

- Ta 2009. godina bila je najteža godina u mom životu. Završio sam, kao i svi ostali, u raljama ekonomske krize. Moja građevinska kompanija bila je pod hipotekom do maksimuma. U banci su mi saopštili da zahtevaju od mene da vratim veliku sumu ili da bankrotiram. Pozajmio sam od svih koje sam poznavao, ali to nije bilo dovoljno ni da isplatim plate radnicima. Moji zaposleni i njihove supruge zvali su me svaki dan i pitali kada će dobiti svoje plate. Zbog toga sam se osećao veoma loše...

U očajanju, prihvatio sam prečicu za svoje probleme! Tako sam bar tada mislio, sada žalim mnogo zbog svega i stidim se. Celog života sam se borio za život na pravi način, ne koristeći prečice u životu. Zbog te glupe odluke sada plaćam - napisao je Bojović, koji navodi da je u životu poznavao dosta kriminalaca, ali da nikada nije prešao liniju i ušao u njihove poslove, jer, kako navodi, to dokazuje činjenica da je u dosijeu do pljačke imao samo saobraćajni prekršaj.

Švedski istražni organi, koji su pred lice pravde izveli ukupno pet pljačkaša, ostali su pri odluci da neće toliko tragati za ostalim počiniocima, već za 39 miliona švedskih kruna (oko 4 miliona evra), od kojih gotovo da ni kruna do dan-danas nije pronađena.

Kurir.rs/Jutarnji.hr / Preneo: M. N.

 PLJAČKA U ŠVEDSKOJ

This browser does not support the video element.

01:52
"SRPSKIM PLJAČKAŠIMA U MILANU POMOGLI RADNICI OBEZBEĐENJA?!" Bivši bezbednjak: Uhvaćeni su zahvaljujući posebnim, TAJNIM uređajima Izvor: Kurir teleivizija