Istekao rusko-ukrajinski ugovor iz 2019. godine

UKRAJINA ZAVRNULA SLAVINE: Od 1. januara nema isporuke ruskog gasa Evropi

Foto: Shutterstock

Austrija, Mađarska i Slovačka su i dalje veoma zavisne od ruskog gasa.

Za sredu, 1. januar, nije planirana isporuka ruskog gasa drugim zemljama Evrope preko Ukrajine. To je danas objavio ukrajinski operater GTSOU, uz napomenu da je istekao rusko-ukrajinski ugovor iz 2019. godine.

Uprkos ruskoj invaziji na Ukrajinu, ruski državni gigant Gasprom i dalje je preko mreže gasovoda u Ukrajini gasom snabdevao druge zemlje Evrope, posebno Slovačku, Moldaviju i Mađarsku. Po podacima koje je GTSOU objavio na svom sajtu, planirana količina za sredu je „nula kubnih metara“.

Cena evropskog gasa je danas premašila granicu od 50 evra po megavat-satu, prvi put posle više od godinu dana, od oktobra 2023, posebno zbog isteka tranzitnog sporazuma Ukrajina i Rusija i jer je ova zima hladna. Poskupljenje je posledica očekivanog obustavljanja isporuke ruskog gasa preko Ukrajine, koja je od 1. januara više neće dozvoljavati, potvrdio je danas ukrajinski operater.

Foto: Zorana Jevtić

Austrija, Mađarska i Slovačka su i dalje veoma zavisne od ruskog gasa.

Po Oksfordskom institutu za energetske studije, taj prekid će dovesti do ubrzanja opadanja evropskih rezervi gasa i pritiska za poskupljenja. Niske temperature od kraja oktobra su već izazvale veće korišćenja grejanja, a manje sunca i vetra dovelo je do većeg udela struje koja se proizvodi u elektranama na gas. Zalihe gasa su u proseku na 73% kapaciteta rezervoara u zemljama Evropske unije, po platformi Evropskog agregiranog inventara za skladištenje gasa (AGSI), dok su u isto doba 2023. godine bile 86%.

Evropska komisija je u petak, 29. novembra, saopštila da u zemljama Evropske unije 1. februara popunjenost zaliha treba da ;bude bar 50 odsto, dok se ranije tražilo ;45 odsto popunjenosti kapaciteta.

Gasprom je u subotu najavio da će 1. januara prekinuti isporuku gasa Moldaviji zbog finansijskog spora s njom, a posmatrači uzimaju u obzir i politički motiv te odluke: ta bivša sovjetska republika je upravo ponovo izabrala proevropsku predsednicu, Maju Sandu. Komercijalni spor Moldavije s Gaspromom prethodio je ruskoj invaziji na Ukrajinu i tiče se podružnice Moldovagaza koja je u 50% vlasništvu te ruske grupe.

Kurir.rs/Beta