"NOVA TRAMPOVA ADMINISTRACIJA ĆE PREUZETI DIJALOG OD EU": Analitičari za Kurir: Vašington ima kapacitet da kontroliše Kurtija
Timoti Les, bivši britanski diplomata, uveren je da će SAD preuzeti dijalog Beograda i Prišine i rešiti kosovsko pitanje, sa čim se slažu i sagovornici Kurira i ukazuju da Tramp ima kapacitet da kontroliše Kurtija i natera ga da poštuje dogovore
Bivši britanski diplomata Timoti Les smatra da će dijalog Beograda i Prištine u 2025. godini biti prenet sa EU na SAD, kao i da će administracija izabranog predsednika Donalda Trampa odustati od Ohridskog sporazuma. S njim se slažu i sagovornici Kurira, koji ukazuju da Amerika ima kapacitet da kontroliše Prištinu, odnosno premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija, i ocenjuju da je to dobra stvar i za Beograd i čitav ovaj region.
Les je, naime, istakao da su SAD jedina spoljna sila koju Beograd i Priština shvataju ozbiljno.
"Ako događaji budu pratili presedan iz 2017, vođstvo dijaloga preći će sa EU, koja je još jednom dokazala svoju nesposobnost da posreduje u rešavanju, na SAD, koje su jedina spoljna sila koju Srbija i Kosovo shvataju ozbiljno. Imenovanje Ričarda Grenela za izaslanika specijalne misije snažan je signal da su SAD spremne da ponovo preuzmu kontrolu", istakao je Les i naveo:
"Trampova administracija će odustati od Ohridskog sporazuma, koji je mrtvo slovo na papiru".
Američki uticaj
Politički analitičar Srđan Graovac za Kurir ocenjuje da nema sumnje da će SAD uzeti primat od EU kad je reč o dijalogu.
"Svedoci smo toga da Trampova administracija ni tokom njegovog prošlog mandata nije bila spremna da prepusti Evropljanima da oni rešavaju ključna pitanja na svom kontinentu, što je bila tradicija do dolaska Trampa. Sve ostale administracije su prepuštale Evropljanima da imaju ključnu ulogu u rešavanju evropskih pitanja, iako bi bili uključeni u same pregovore, ali Tramp nije imao nameru da poštuje tu praksu i direktno se umešao preko svog izaslanika Ričarda Grenela u rešavanje spora između Beograda i Prištine, preuzeo je stvar u svoje ruke i Vašingtonski sporazum je bio potvrda da će Amerikanci voditi to pitanje", kazao je Graovac.
Podsetio je i da je Grenel tada smenio Aljbina Kurtija, koji je i tada bio premijer privremenih prištinskih institucija, jer nije hteo da učestvuje u dijalogu s Beogradom.
"Tada se najbolje i videlo koliki je američki uticaj. I sada treba očekivati da Trampova administracija neće imati zadršku da se direktno umeša u pregovore i da će ponovo voditi glavnu reč, iako to neće biti na zadovoljstvo evropskih lidera. Ali svakako će biti bolje i za Srbe i Albance i čitav region jer Amerika ima kapacitet da natera Albance da poštuju dogovore, formiraju ZSO i da se relaksira situacija", ističe Graovac, koji jedino nije uveren da će se tek tako odustati od već postignutih sporazuma, već da se jedino može promeniti način na koji će ih tumačiti.
Realnost i pragmatičnost
I karijerni diplomata Zoran Milivojević za Kurir kaže da bi uzimanje kosovskog pitanja u američke ruke donelo brzo i efikasno rešenje.
"Treba napomenuti, pre svega, da Amerika ima svoje prioritete - Bliski istok, rat u Ukrajini, Kinu... No, ako se angažuju po pitanju Kosova, onda to svakako neće biti po modelu ove administracije demokrata, već direktno, po obrascu iz prethodnog Trampovog mandata. Znači, na direktan način, pragmatično, s ciljem da se postigne sporazum. U tom smislu će se ponašati uvažavajući real politiku i interese obeju strana, i to primenom mehanizama koji su na liniji i potreba normalizacije odnosa, a pre svega mislim na ekonomske mehanizme. Jednostavno, SAD će tražiti pragmatična rešenja i na liniji zadovoljavanja obe strane, što je za nas povoljnije", navodi Milivojević.
Ocenjujući da Ohridski sporazum nije dao rezultate jer je isključiv i podrazumeva defakto priznanje Kosova, kaže da on ne bi mogao da služi kao osnova za iznalaženje rešenja
"Tražili bi neko srednje rešenje, ali na linijama pragmatizma i "real" politike", zaključio je Milivojević.
A juče je snimak koji je objavila predsednica Evropske komisije Ursula fon Der Lajen na društvenoj mreži "X" izazvao veliku buru u javnosti, jer je na mapi Evrope - Kosovo, koje kao nezavisnu državu priznaje većina zemalja EU, prikazano kao deo Srbije
Kurir Politika / Ivana Žigić