STRUČNJACI ZA KURIR O MOGUĆNOSTI UVOĐENJA AMERIČKIH SANKCIJA NIS-U: Izlazak ruskog kapitala jedna od opcija
Iako još uvek nije izvesno, postoji mogućnost da SAD uvedu sankcije NIS-u, što bi se u značajnoj meri negativno odrazilo na domaći energetski sektor, te bi, smatraju stručnjaci, jedna od opcija bila da naša država otkupi ruski udeo u toj kompaniji
Američke sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) još uvek su neizvesne, ali svakako predstavljaju opasnost po energetsku stabilnost naše zemlje imajući u vidu da ta kompanija obezbeđuje skoro 80 odsto naftnih derivata na tržištu veleprodaje u Srbiji. Sagovornici Kurira ne odbacuju mogućnost američkih sankcija, te ocenjuju da se moraju razmatrati opcije koje su Srbiji na raspolaganju po pitanju NIS-a, kako bi se zaštitili građani i privreda.
Kako je ranije bilo najavljeno, postoji mogućnost da SAD od ovog meseca uvedu kompletne sankcije protiv NIS-a, zbog ruskog vlasništva, a njima bi se pridružili i Britanci. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je u četvrtak razgovarao sa podsekretarom SAD za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Hoze Fernandezom, rekao je da su upravo sankcije bile posebna tema razgovora, ali detalje nije otkrio tako da i dalje nije poznato prete li nam one definitivno ili ne.
"Svakako, nemam previše lepih vesti za građane Srbije, ali Srbija će očuvati svoju stabilnost i energetsku bezbednost", poručio je Vučić nakon razgovora.
A samo nekoliko meseci ranije, sredinom septembra prošle godine SAD i Srbija su u Vašintonu potpisale Sporazum o strateškoj saradnji u oblasti energetike između sve zemlje.
No, pitanje je može li to biti olakšavajuća okolnost.
Zapadni narativ
Ekonomista Mihajlo Rabrenović, stručnjak za menadžment javnog sektora, za Kurir navodi da se usled rusko-ukrajinskog sukoba uočavaju opsežne aktivnosti da se ruska energetska preduzeća potisnu, jer Zapad plasira narativ da Rusi koriste energetiku za političke uticaje i na tom planu se, kaže, daleko odmaklo.
"Pritisak od strane SAD na Srbiju da preispita položaj NIS-a je, čini se, logičan nastavak jednog složenog procesa i dolazi nakon što su evropske rafinerije u vlasništvu ruskih kompanija nacionalizovane u ranijim fazama. Taj pritisak da se Srbija prilagodi bi mogao da popusti u sklopu velikog očekivanog resetovanja odnosa između SAD i Rusije, ali je teško predvideti vremensku dinamiku takvog zaokreta", ocenjuje Rabrenović.
Postavlja se pitanje, kaže, kako da u međuvrmenu građani i privreda Srbije zadovoljavaju potrebe za energentima.
"A znamo da bi neprihvatanje prilagođavanja ponovo Srbiju dovelo u loš položaj u međunarednom kontekstu, pored ekonomske štete", ističe on.
Kako napominje, sada je veoma značajno razmatranje opcija koje su Srbiji na raspolaganju po pitanju NIS-a, kako bi se zaštitili građani i privreda.
"Verujem da je, ukoliko izlazak ruskog kapitala iz NIS-a bude jedina opcija, ovo raskrsnica i test integriteta prijateljstva dva naroda, pa i u pogledu otkupne cene ruskog udela. Pravno gledano, otkup akcija je elegantna opcija. Verujem da ako izlazak ruskog kapitala bude neophodan, sigurno se neće doći u situaciju da je potrebna nacionalizacija, već će se predstavnici dva bratska naroda dogovoriti. Sve ovo su sada važne i nezaobilazne teme, iako neprijatne, ali svet u kome živimo se mnogo promenio u poslednjih par decenija i brzo se i dalje menja i potrebno je pažljivo pratiti prilike i donositi odgovarajuće odluke", zaključio je Rabrenović.
Kompleksna situacija
Politički analitičar Dejan Miletić za Kurir ocenjuje da je ovo jedna kompleksa situacija za našu zemlju.
"U finišu admninistracije odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena vodi se kampanja protiv srpskih interesa. Deluje začuđujuće da neko na tom nivou komplikuje našu energetsku stabilnost, pogotovo imajući u vidu sporazum o stratekoj saradnji u oblasti energetike koji imamo sa SAD", kaže Miletić.
Dodaje i da, iako novoizabrani predsednik Donald Tramp donosi novitete u odnosima, oni neće tako brzo doći do Srbije.
"Tako će budućnost NIS-a ostati otvorena, u smislu da moramo da imamo ozbiljno rešenje kako ne bismo zavisili od međunarodnih okolnosti. A to je i šansa za rusku stranu da afirmiše svoju poziciju u Srbiju, te da se konstruktivno postavi u ovakvim okolnostima a pre svega imajući u vidu da im Srbija nije niti će im uvesti sankcije", konstatovao je Miletić.
Ivana Žigić