Znate li šta je digitalna higijena? Na početku svake godine jednu stvar treba da uradite s uređajima da se posle ne biste hvatali za glavu
Kada završite sa bekapovanjem, možete mirne duše brisati suvišne fajlove: duplirane fotografije, stare instalacije programa i nepotrebne dokumente često zauzimaju značajan deo memorije.
Ako postojeće uređaje optimizujete i održavate na pravi način, uštedećete novac i sprečiti moguće neprijatnosti.
Na početku svake godine treba da se pozabavite digitalnom higijenom i oslobodite prostor na svojim uređajima - na hard disku, mobilnom telefonu i cloud nalozima.
Najvažniji je bekap
Najpre je važno napraviti bekap – sačuvajte dragocene fajlove, fotografije, dokumente i sve što ne želite da izgubite. Koristite eksterni hard disk ili cloud servise poput Google Drive-a, Microsoft OneDrive-a ili domaćih alternativnih rešenja, jer će tako vaši podaci biti sigurno pohranjeni čak i ako se nešto desi primarnom uređaju.
Oslobodite prostor
Kada završite sa bekapovanjem, možete mirne duše brisati suvišne fajlove: duplirane fotografije, stare instalacije programa i nepotrebne dokumente često zauzimaju značajan deo memorije. Deinstalirajte aplikacije koje ne koristite, bilo na telefonu, tabletu ili računaru.
Na Windows i Mac platformama pregledajte instalirane programe i uklonite sve što vam više nije potrebno, dok na Android i iOS uređajima pogledajte listu aplikacija i izbacite one koje dugo niste ni pokrenuli.
Time ćete ne samo osloboditi prostor, već i olakšati rad sistemu.
Ažurirajte softver
Na Windows-u, obavezno proverite da li imate sve poslednje zakrpe i drajvere, dok je na Mac-u važno pokrenuti System Preferences (odnosno System Settings) i proveriti ima li novih verzija. Na Android i iOS uređajima preuzmite poslednja ažuriranja, jer to često donosi zakrpe za bezbednosne rupe i ispravke bagova.
Ako imate naviku da preuzimate mnogo aplikacija, potražite portable ili web-based varijante koje ne opterećuju disk i rade direktno iz pregledača.
Ne zaboravite čišćenje
Što se fizičkog održavanja tiče, nije na odmet otvoriti računar (ukoliko vam garancija i umeće to dozvoljavaju) i očistiti prašinu iz ventilacionih otvora. Posebno ako se računar nalazi na podu ili blizu tepiha, velike su šanse da se nakupilo dosta prašine koja otežava hlađenje. Za laptopove koristite kompresovani vazduh, vodeći računa da ne ostavite kondenzaciju.
Pametne telefone treba s vremena na vreme očistiti alkoholnim maramicama, posebno portove i masku, kako biste izbegli nakupljanje prljavštine koja može oštetiti priključke. Isto važi i za pametne satove, slušalice i slične uređaje.
(Kurir.rs/ Informer/ L. S.)