Velika odgovornost

Mogu li životinje biti poklon i stvar nasledstva? Veterinar otkriva kakva su pravila o kućnim ljubimcima

Foto: Profimedia

U svojoj ordinaciji sam već imao dvoje starijih vlasnika koji su svoje kućne ljubimce zaveštali, faktički testamentom - da neko ko uzima neretninu, mora da se brine i o tom kućnom ljubimcu - ispričao je Vladimir Terzin.

Kuca, maca, zeka sa mašnom - zvuči kao idealan novogodišnji dar. Što je pas manji i jeftiniji, lakše se donosi odluka o kupovini. Naročito, ako to traže deca. Ali, pas mora da šeta nekoliko puta dnevno, da se vakciniše, čisti od parazita, hrani, šiša, kupa… Kada deca izgustiraju poklon, neretko se donosi odluka da - ide napolje.

Sve češće na ulici završavaju i malinoe, rotvajleri, stafordi, nažalost, i mačke. Kiki ima četiri godine, čipovan je i nekada je imao vlasnika. Kada je postao velika obaveza, najbolji prijatelj ga je izbacio na ulicu negde u Borči, sa koje ga je sklonila, i medicinski zbrinula Veterina Beograd. U pitanju je pas rase šiba inu, a preko oglasa može da se kupi za 200 do 800 evra.

Pas nije igračka

Puli, ženka mađarskog ovčarskog psa, ima tek godinu i po dana, a već je iskusila život na ulici. Štene pulina prodaje se za 50 evra i najčešće ih uzimaju u Vojvodini. Dok ih ne udome, brigu o njima vode zaštitari.

Nije retkost da zbog bolesti ili smrtnog slučaja, o kućnom ljubimcu nema ko da brine, pa je jedino rešenje da se izbaci na ulicu, najčešće daleko od doma u kome je živeo.

Pre nego što donesete odluku da kupite psa, imajte na umu da ćete morati o njemu da brinete narednih 10 do 15 godina, kao o članu porodice. Pas nije igračka.

"Nova godina je kad se svečano zaklinjemo da ćemo biti bolji ljudi, sve dok nas život već drugog januara, ne podseti ko smo zaista”. To su reči Branislava Nušića.

Ne postoji statistika o tome koliko tačno životinja bude napušteno posle praznika, ali veliki broj uličnih pasa i mačaka dovoljno govori.

Životinja ne može biti poklon

Gost Beogradske hronike, veterinar Vladimir Terzin, kaže da životinja ne može biti poklon:

- Ako zaista nekome želite da poklonite životinju za rođendan, Novu godinu ili neki praznik, morate tu osobu da pitate. I da je ispitate o tome da li je uopšte spremna da se prihvati takve obaveze.

Vladimir Terzin Foto: Printscreen/ Youtube

- Jedna stvar je, ako mogu da kažem postala moderna, a to je da ćete vrlo lako prihvatiti nekretninu nakon nekoga ko je umro, ali nećete prihvatiti njegovog kućnog ljubimca, pa ćete da ga izbacite napolje. U svojoj ordinaciji sam već imao dvoje starijih vlasnika koji su svoje kućne ljubimce zaveštali, faktički testamentom - da neko ko uzima neretninu, mora da se brine i o tom kućnom ljubimcu - ispričao je Terzin.

Nisu svi za ljubimca

Terzin je ukazao i na analize rađene u Evropskoj uniji, prema kojima je prosečni životni vek psa na ulici između 5,5, i šest godina. Dodaje da ljubimci koji su iznenada iz stana izbačeni na ulicu, ne mogu da se snađu, i da vrlo brzo uginu ili stradaju u saobraćaju, jer nisu naviknuti na takvo okruženje.

Stanje nije mnogo bolje ni za životinje koje su se na asfaltu rodile: od pasa ili mačaka rođenh na ulici, čak 92, 93 procenta ne doživi godinu dana.

Veterinar Terzin je objasnio kakvi problemi se javljaju prilikom udomljavanja životinja i uopšte uzimanja kućnog ljubimca:

- U mnogim zemljama EU imate takozvani uslov ili nekakvu dozvolu da biste mogli da uzmete kućnog ljubimca. Pre toga, morate da prođete neku školu i neko malo propitivanje o tome šta biste i kako, u kojim uslovima bi taj ljubimac živeo, šta od njega hoćete, šta tražite…

Terzin se nada da će takva praksa brzo zaživeti i kod nas jer jednostavno - nisu svi za ljubimca.

Kurir.rs/ RTS