Opasno

Lekari u šoku zbog momka koji je popio 12 energetskih pića: Oštećeni jetra i bubrezi, infarkt, moždani udar, pa čak i smrt - jezive su posledice konzumiranja!

Foto: Shutterstock

Posebno su ugroženi oni koji ta pića mešaju sa alkoholom i psihoaktivnim supstancama, ističe dr Milićević

Mladić (23) iz Beograda popio je čak 12 energetskih pića i jedva ostao živ! Lekari Hitne pomoći bili su u šoku nakon saznanja da je ovaj momak popio veliku količinu ovog napitka, koji u nekim situacijama može biti opasan i po život!

Dr Danijela Jeftić iz službe Hitne pomoći ispričala je juče da su dobili nesvakidašnji poziv.

- Mlada osoba od 23 godine popila je 12 energetskih pića i on je prevezen do bolnice VMA. Tako da samo kažemo da u tim stanjima računaju i na poremećaj srčanog ritma i na bolove u grudima, na skokove pritiska, na skokove šećera, da posledice uopšte nisu naivni poremećaji sna, mogući dijabetes - navela je ona za RTS.

Foto: Shutterstock

Smrtni ishod

Nažalost, sve češće deca, tinejdžeri i mladi zloupotrebljavaju ovo piće, a često ga mešaju i sa alkoholom. Konzumiranje ovih napitaka u tom ranom dobu može biti okidač za ubrzan rad srca, moždani udar, ali i smrtni ishod. Čak dvoje trinaestogodišnjaka u regionu preminulo je nakon ispijanja veće količine ovog napitaka u prethodnih nekoliko godina.

Dr Saša Milićević Foto: Kurir Televizija

- Ta pića u sebi sadrže supstance koje utiču pre svega na rad srca, dovode do ubrzanog rada srca, nekada i do aritmije, a pogotovo ako se kombinuju sa alkoholom ili nekim psihoaktivnim supstancama. Opasno je za one koji koriste već neke lekove, recimo, za astmu ili regulisanje srčanog rada. Nipošto ne treba konzumirati ta pića jer njihova upotreba kod mladih može da dovede i do infarkta, pritom oštećuje jetru i bubrege, čak može dovesti do moždanog udara i smrtnog ishoda - istakao je za Kurir pedijatar dr Saša Milićević.

Činjenice/ Posledice konzumacije energetskih pića
- aritmije
- moždani udar
- smrt
- glavobolja
- vrtoglavica
- neurološki problemi
- alergijske reakcije na koži
- malaksalost

Dr Radmila Šehić Foto: Printscreen Prva TV

Da se ta pića koriste svakodnevno u sve većim količinama, upozorava i specijalista opšte medicine dr Radmila Šehić. Ona je objasnila da svaki energetski napitak stimuliše neurovegetativni sistem, a samim tim i simpatikus, kojim se podiže nivo budnosti.

Iscrpljen organizam

- Takvo piće crpi rezerve otprilike kao i droga, crpi rezerve snage i te osobe se osećaju ushićeno, uzdignuto, vedro. Međutim, time se zapravo iscrpljuje organizam, prvo se ubrzava srčani ritam, do takvog stanja da se javlja nemogućnost ishrane srčanog mišića kiseonikom. Stvaraju se bolovi u grudima, i to može ugroziti mladu osobu - navela je dr Šehić za Kurir.

Foto: Shutterstock

Može se javiti i uznemirenost, a osoba može postati asocijalna, često je izražen i osećaj straha zbog otežanog disanja i prenapetih mišića.

- Strah kao takav je blokator svih pozitivnih reagovanja i pozitivnog ponašanja, takva osoba zapravo ulazi u stanje koje se smatra hitnim, treba mu pomoći i pravilno odreagovati, tačnije da se detoksikuje kroz infuzije. Naročito je opasno kada se takva pića konzumiraju uz alkohol, kao i kada energetska pića uzimaju oni koji ne znaju da imaju problema sa srcem - objasnila je dr Šehić i dodala:

- Svaki nedostatak kiseonika u srčanom mišiću, premor srčanog mišića vrlo ubrzanim radom, pulsom koji prelazi i preko 200 u toku jedne minute, to je nešto što ne može srčani mišić da istoleriše, i to je vitalno ugrožavajuće stanje!

Foto: Shutterstock

Izazovi s petardama

Šestoro dece s težim povredama

Osim energetskih pića, mladi zloupotrebljavaju i pirotehnička sredstva, a usled te "igre" mnogi zadobiju i teške povrede. Od Svetog Nikole do sada desetoro dece je primljeno na Institut za majku i dete zbog povreda zadobijenih bacajući petarde. Najveći broj povreda nastaje prilikom izazova ili prilikom provere zbog čega petarda nije eksplodirala.

- Imali smo dečaka sa delimičnom amputacijom vrha prsta i teškom povredom oka, koju su zbrinule kolege u KCS. Taj dečak je u dobrom stanju. Manja deca se uplaše. Kada date manjem detetu od pet do deset godina da prskalicu ili baklju da drži u ruci, ono se uplaši u nekom trenutku, ispusti ili okrene ka sebi i onda dođe do povreda - naveo je za RTS dr Miloš Vasić sa Instituta za majku i dete. Šestoro dece zadobilo je teže povrede, a za samu Novu godinu hospitalizovano je troje dece.

U Puškinovoj ulici na Savskom vencu za doček Nove godine dečak (14) bacao je petarde, kada mu je jedna eksplodirala u ruci. Dečak (15) iz Niša završio je 1. januara 2025. u Urgentnom centru zbog povreda koje je zadobio zbog petardi. Još dva nova slučaja teških povreda dece zbog petardi dogodila su se u petak na Zvezdari, dvojici dečaka pukla je petarda u ruci i tom prilikom zadobili su veoma teške povrede šake.

This browser does not support the video element.

03:48
Zbog jedne petarde možete u zatvor na 60 dana! Obratite pažnju kako ih koristite i gde ih nabavljate - kazne su ogromne "Na ovim mestima roba će biti oduzeta!" Izvor: Kurir televizija