Ovo je sve što treba da znate o kajmaku i siru pre nego što krenete u nabavku - obratite pažnju na ovaj kraj Srbije! Teži da se proglasi nematerijalnim dobrom!
"Lepo je živeti na selu, pogotovo u subotu i nedelju, za praznike, kad se pune prazne čaše, kad se nađe pravi razlog da se neko veselje napravi"
Svojstvenog kremastog izuzetnog ukusa, kajmak i sir u dolini Ibra i Zapadne Morave sprema se po recepturi koja se prenosi sa generacije na generaciju. Tu recepturu nastoji da zaštiti kao zvanični brend Zavičajno društvo Kraljevo. Uzimajući u obzir da praznična trpeza u domaćinskoj Srbiji ne može da se zamisli bez domaćeg sira i kajmaka, ovo je sve što treba da znate pre nego što krenete u nabavku.
- Kajmak Bal je samo prva faza jednog projekta gde želimo da prvo uvedemo priču među građane i među naše zemljake, a onda u drugoj fazi da uključimo struku. Struka, kroz tribine, kroz razne naučne radove, treba dati odgovor da li je kraljevački kajmak specifičan, a onda nam se otvaraju vrata da kajmak kraljevačkog kraja brendiramo, da radimo da se proglasi kao nacionalno nematerijalno dobro, da dobije zaštitni znak - rekao je za kamere Kurira Milan Novaković, predsednik Zavičajnog društva Kraljevo u Beogradu, dok Sreten Jovanović, gradski većnik Grada Kraljeva dodaje:
- Upravo je ovo jedan od načina da polako podgrevamo atmosferu, da dođemo do te tačke, da možemo puna srca i sa puno opravdanja to tražiti.
Žički ili Kraljevački kajmak stigao je još početkom prošlog veka na pijace širom Balkana. Njime su ovdašnji domaćini za trpezom dočekivali najmilije goste, a Dragoljub Marković, zdravičar, lepim rečima objasnio je ideju ove priče:
- Lepo je živeti na selu, pogotovo u subotu i nedelju, za praznike, kad se pune prazne čaše, kad se nađe pravi razlog da se neko veselje napravi.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs