"TERANJE BOŽIĆA" U MARTINCIMA: Tradicija koja se poštuje i danas, vijanje Božića okuplja konjanike iz svih delova Srema
U sremskom selu Martinci danas je održano tradicionalno starinsko „teranje Božića“, običaj koji je i dalje duboko ukorenjen, naročito u seoskim sredinama. Ovaj običaj, poznat i kao „vijanje Božića“, održava se već više od 10 godina i okuplja konjanike iz svih delova Srema, koji okićeni konji i jahači, u svečanim odelima, jure seoskim ulicama u znak proslave Božića.
Konjanici su se okupili u centru sela, a veselo druženje započelo je uz zvuke tamburaške muzike, dok je na vreme skuvano vino, sve za dobro raspoloženje. Tamburaši iz sela pratili su ovu veselu ekipu, koja je prvo krenula prema „Crkvenom šoru“, odnosno Savskoj ulici, kako je nazivaju Martinčani. U crkvi posvećenoj Svetom Nikoli, sveštenici su konjanicima dali blagoslov za jahanje. Teranje ili vijanje Božića, svejedno je, neki kažu ovako, neki onako. Ispraćamo Božić, generacijama unazad. Nekada je to izgledalo drugačije – momci su se nakinđureni obilazili devojke, a konja je bilo više. Danas je konja manje, ali se običaj održava već deceniju i više. Ovde u Martincima su konjanici i iz Kuzmina, Rume, Višnjićeva, a okupljanje u ovom sremskom selu postalo je pravi simbol tradicije, kaže stariji učesnik ove manifestacije.
Sa svakom otvorenom kapijom, dočekivali su ih veseli domaćini. Prva koja je otvorena bila je kapija popa, gde su konjanici bili okićeni peškirima, a zatim su nastavili put kroz Sremsku ulicu. Po tradiciji, božićna jahanja se održavaju drugog ili trećeg dana Božića, a konjanici su tom prilikom obilazili domove u kojima ima devojaka za udaju ili kod rodbine. Domaćini su ih obradovali vinom, rakijom i slatkim đakonijama.
Ovaj stari običaj, koji ima duboke korene u sremčkoj tradiciji, okuplja brojne mladiće i tek oženjene muškarce, koji oblače svečana odela, ukrašavaju konje ćilimima, peškirima i praporcima. Pevajući, jahači kaskaju kroz selo, pozdravljaju i čestitaju Božić, donoseći prazničnu atmosferu.
„Teranje Božića“ nije samo prilika za veselje i okupljanje, već je i simbol zajedništva, prijateljstva i poštovanja tradicije koja se čuva iz generacije u generaciju. Iako je obred veoma star, još uvek se neguje u mnogim sremčkim selima, a Martinci su ove godine još jednom potvrdili da su čuvari ove lepe narodne tradicije.
Kurir.rs