Džafri: Pobunjenici tri puta napali hemijskim oružjem
NJUJORK - Predstavnik Sirije u Ujedinjenim nacijama, Bašar DŽafari, zatražio je danas od generalnog sekretara UN-a Ban Ki-muna da naloži timu stručnjaka UN-a za hemijsko oružje, koji se trenutno nalaze u Damasku, da istraže tri slučaja napada pobunjenika, tokom kojih su, kako tvrdi DŽafari, sirijski vojnici udahnuli otrovni gas.
DŽafari je u razgovoru sa novinarima izjavio da je od Bana zatražio da "odmah ovlasti tim inspektora UN-a, koji se nalaze u Damasku, da istraže tri gnusna incidenta koji su se dogodili u okolini Damaska 22., 24. i 25. avgusta, kad su sirijski vojnici udahnuli otrovni gas", preneo je Rojters.
Netom pre izjave DŽafarija je okončan nezvanični sastanak pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN-a, čiji su zvaničnici raspravljali o predlogu Velike Britanije da SB usvoji nacrt rezolucije u kojoj će osuditi sirijsku vladu zbog nedavnog navodnog napada hemijskim oružjem u kojem je poginulo više stotina civila. Taj sastanak je održan iza zatvorenih vrata.
Iz kancelarije britanskog premijera Dejvida Kemerona je saopšteno da će Britanija tražiti "odobravanje neophodnih mera za zaštitu civila" u Siriji.
Vojna akcija je jedna od opcija koja može biti odobrena u okviru Člana 7. povelje UN.
Rezolucija će biti podneta na sastanku pet stalnih članica Saveta bezbednosti, napisao je Kameron na Tviteru.
Hejg: Reagovaćemo i bez rezolucije UN Šef britanske diplomatije Vilijam Hejg danas je izjavio da "nije verovatno" da će nacrt rezolucije o Siriji biti usvojen u Savetu bezbednosti UN, ali i ponovio da uprkos tome treba reagovati na "zločin protiv čovečnosti" počinjen u toj zemlji. Ambasadori pet stalnih članica SB UN danas imaju konsultacije iza zatvorenih vrata o britanskom predlogu rezolucije kojom bi se osudio "hemijski napad" od 21. avgusta u blizini Damaska. Vašington, London i Pariz smatraju sirijski režim odgovornim za taj napad, zbog čega su odobrile "neohodne mere", uključujući i upotrebu sile, "kako bi civili bili zaštićeni". "Očekujem da će u Njujorku biti razgovora i narednih dana, pokrenuli smo te razgovore o rezoluciji jer bi najbolje bilo da UN budu ujedinjene, iako se to čini malo verovatnim, imajući u vidu veta koja su Kina i Rusija ulagale u prošlosti, ali moramo da probamo", rekao je Hejg novinarima. "Jasno nam je da iako ne bude dogovora u UN, mi i dalje imamo odgovornost, mi i druge zemlje", rekao je britanski ministar. Hejg je ocenio da je ovo prvi put "u 21. veku da se vodi hemijski rat i da to mora da bude neprihvatljivo". "Moramo da se suprostavimo nečemu što je ratni zločin, zločin protiv čovečnosti", dodao je on. "Ako mi to ne učinimo, suočićemo se sa još gorim zlocicnima u budućnosti. Dakle, nastavljamo da tražimo snažan odgovor međunarodne zajednice, koji bi bio u skladu sa zakonom, proporcionalan i koji bi imao za cilj da spreči upotrebu hemijskog oružja u budućnosti", kazao je Hejg. Britanski ministar još u ponedeljak je rekao da bi bilo "moguće" odgovoriti na upotrebu hemijskog oružja u Siriji "bez potpunog jedinstva Saveta bezbednosti UN".