Električne instalacije u zgradi – pravilno rukovanje

Električne instalacije, kako u zgradi tako i u stanu, moraju se koristiti sa posebnom pažnjom

Zamena starih dotrajalih GRO ormana novim metalnim predstavlja veoma važno investiciono ulaganje, ovi radovi trebalo bi da budu prva stavka o kojoj Skupština zgrade treba da donese odluku o finansiranju.

Podsećamo da su najčešći uzročnici požara u stambenim zgradama neispravne instalacije kao i stari drveni razvodni ormani.

Električne instalacije, kako u zgradi tako i u stanu, moraju se koristiti sa posebnom pažnjom. Nepravilno i nepromišljeno rukovanje može biti opasno po život. Takođe, svi delovi električnih instalacija (table sa brojilima, table sa osiguračima, utičnice, prekidači, kablovi i sl.) kao i uređaji koji koriste električnu struju, moraju da budu pravilno održavani i uvek u ispravnom stanju. Prilikom bilo kakvog problema ili kvara na električnim instalacijama nikako ne pokušavajte sami da otklonite kvar, ma koliko se on činio jednostavan. Obavezno pozovite stručno i ovlašćeno lice koje će popraviti pokvareni uređaj ili instalaciju. Ekipe JP Gradskog stambenog, koje dežuraju 24 časa, vrše popravke na zajedničkim električnim instalacijama u zgradama, sa kojima je potpisan ugovor o održavanju.

Što se tiče instalacija u stanu savetujemo da prilikom kvara obavezno pozovete stručno lice koje može da popravi kvar.

Nekoliko saveta:

• Nikada ne radite sa strujom a da prethodno nije isključen glavni prekidač
• Kupite zaštitnike za električne kontakte i obezbedite sve električne instalacije i uređaje do kojih mogu da dođu deca
• Strujne kablove ne lepite trakom ili lepkom
• Ne postavljajte utičnice tamo gde nije predviđeno
• Ne koristite već koršćene osigurače
• Ne polažite strujne kablove na mestima gde se hoda