BEOGRAD - Sporazum Srbije i EU o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) danas stupa na snagu, posle osam godina od početka pregovora, a njegovo sprovođenje biće jedno od merila za praćenje napretka u pregovorima o članstvu u EU.
Sporazumom se uspostavlja sveobuhvatan ugovorni odnos sa EU i njenim članicama uz definisana prava i obaveze ugovornih strana. Srbija stupanjem na snagu S S P dobija status države pridružene EU, što je status najbliže veze sa EU koju može imati neka zemlja koja nije članica.
Evropski komesar za proširenje Štefan File čestitao je Srbiji predstojeće stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, ocenivši da je Beograd time korak bliže Evropskoj uniji.
File je poručio da će Sporazum pomoći Srbiji da dostigne evropske standarde u ključnim oblastima kao što su konkurentnost, pravila o državnim subvencijama i zaštiti potrošača.
U saopštenju se izražava očekivanje da će puna primena SSP pojačati već postojeće pozitivne efekte Prelaznog sporazuma i podseća se da je izvoz Srbije u zemlje EU samo tokom protekih jedanaest meseci porastao za 4,8 odsto, dok je suficit u trgovini poljoprivrednim proizvodima sa EU od 2009. porastao dva i po puta i trnutno iznsi 500 miliona evra.
"S obzirom na teške ekonomske prilike, ove cifre su ne samo pozitivne, već odražavaju ogroman uticaj koji proces pridruživanja ima na privredu", smatra File.
Pregovori Srbije i EU o S S P zvanično su počeli 7. novembra 2005. godine, a sporazum je potpisan 29. aprila 2008. zajedno sa Prelaznim trgovinskim sporazumom. Stupanje na snagu S S P doneće novine poput fazne liberalizacije pristupa javnim nabavkama dve strane, i pristupa tržištu nepokretnosti, dok u oblasti trgovine neće biti novih obaveza. Novinu predstavlja i zaštita od diskriminacije u poslovanju privrednih društava dve strane i legalno zaposlenih državljana. U javnosti je najviše pažnje izazvao deo sporazuma koji predviđa da Srbija u roku od četiri godine omogući državljanima članica EU da steknu pravo svojine na nepokretnosti što se odnosi i na poljoprivredno zemljište. Ministarstvo poljoprivrede je krajem avgusta najavilo da će zatražiti da se period tokom koga stranci ne mogu kupovati poljoprivredno zemljište produži na još osam godina po isteku roka od četiri godine za usklađivanje.
S S P će zameniti Prelazni trgovinski sporazum koji reguliše trgovinske odnose, ali će sve obaveze iz Prelaznog sporazuma nastaviti da se primenjuju. Nakon stupanja na snagu S S P, nove oblasti koje nisu bile uključene u Prelazni sporazum, biće uključene u ugovorni odnos Srbije i EU, poput političkog dijaloga, regionalne saradnje, kretanja radnika i kapitala, pružanja usluga ili oblasti pravde, sloboda i bezbednosti. Politički dijalog uključuje približavanje stavova EU i Srbije o međunarodnim pitanjima i razmenu informacija. U oblasti regionalne saradnje, Srbija je dužna da sarađuje sa drugim zemljama u procesu stabilizacije i pridruživanja u oblastima obuhvaćenim sporazumom. Po stupanju na snagu S S P biće formirana tri nova zajednička tela za njegovo sprovođenje, a činiće ih predstavnici Srbije i EU.
To su Savet za stabilizaciju i pridruživanje, Odbor za stabilizaciju i pridruživanje i Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje. Stupanje sporazuma na snagu neće uticati na korišćenje pretpristupnih fondova IPA. S S P stupa na snagu prvog dana drugog meseca pošto ga, po završetku ratifikacije u zemljama članicama, potvrdi Savet EU, što je Savet učinio 22. jula 2013. S S P je zaključen na neodređeno vreme i primenjivaće se do ulaska Srbije u clanstvo EU.