Pričati o ubistvima novinara na KiM

Na Kosovu je od 21. avgusta 1998. godine do 9. septembra 2000. godine ubijeno i oteto šestoro novinara koji su radili za srpske medije, a 2001. i 2005. godine ubijena su dva novinara dnevnika na albanskom jeziku "Bota Sot".

BEOGRAD - UNS je sa svojim ogrankom Društvom novinara KiM tražio da prioritet u okviru razgovora u Briselu bude i rasvetljavanje ubistava i otmica novinara na Kosovu.

Udruženje novinara Srbije (UNS) sa svojim ogrankom Društvom novinara Kosova i Metohije (DNKiM) tražili su to od premijera Srbije i Kosova, Ivice Dačića i Hašima Tačija.

Kako se navodi u saopštenju, po evidenciji UNS i DNKiM na Kosovu je od 21. avgusta 1998. godine do 9. septembra 2000. godine ubijeno i oteto šestoro novinara koji su radili za srpske medije, a 2001. i 2005. godine ubijena su dva novinara dnevnika na albanskom jeziku "Bota Sot".

Ubistva i otmice su nerasvetljeni, naveo je UNS i istakao da je za rešavanje tih zločina, kao i sudbina svih drugih nestalih, uslov saradnja i zajednički rad policije i pravosuđa Beograda, Prištine i predstavnika međunarodne zajednice - Euleksa, UNMIK-a i Kfora.

Po evidenciji UNS i DNKiM, novinarska ekipa Radio Prištine u kojoj su bili Đuro Slavuj i Ranko Perenić nestala je 21. avgusta 1998. godine na području koje je kontrolisala Oslobodilačka vojska Kosova.

Oni su, kako se navodi, išli da naprave reportažu o povratku otetih monaha u manastir Zočište. Do danas nema nikakvih informacija o njima, a automobil u kojem su bili, plava "zastava 128", nikada nije nađen.

UNS navodi da je kod Vučitrna, u podnožju planine Čičavica, 6. maja 1999. godine, nestao novinar prištinskog "Jedinstva" i dopisnik "Politike" Ljubomir Knežević.

Aleksandar Simović, novinar i prevodilac, otet je 21. avgusta 1999. u Prištini. Deo ostataka njegovog tela je nađen u selu Obrinje kod Glogovca.

Fotoreporter Momir Stokuća ubijen je 21. septembra 1999. godine u porodičnoj kući u centru Prištine.

Novinaru srpske redakcije Radio Kosova Marjanu Melonašiju gubi se trag 9. septembra 2000. godine kada je ušao u taksi ispred zgrade Radio Prištine.

U atentatima, 2001. i 2005. godine, ubijeni su novinari lista "Bota Sot" Bekim Kastrati i Bardilj Ajeti, piše u saopštenju UNS-a.