Zahvat kojim se spasava život
Poslednjih nekoliko godina u Srbiji, a posebno u Beogradu, najčešći uzrok smrti među osobama ženskog pola bio je moždani udar. Isto tako, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, naša zemlja nalazi se u samom vrhu po broju osoba koje zadesi taj težak zdravstveni problem. Pokazalo se da njemu podležu pripadnici oba pola i da je starosna granica pacijenata danas znatno pomerena, pa se dešava da šlog dožive i osobe starosti između 35. i 74. godina.
Lekari upozoravaju na to da je preventiva najbolji način da se moždani udar spreči, ali da u tome može da pomogne i operacija karotidne arterije, čije zakrčenje izaziva šlog. Pacijent najčešće ne oseća nijedan simptom zakrčenja, pa je redovna kontrola zdravlja vrlo važan uslov izbegavanja moždanog udara.
Direktor klinike za vaskularnu hirurgiju Kliničkog centra Srbije prof. dr Lazar Davidović objasnio je za Dr Kurir da se pod moždanim udarom najčešće misli na krvarenje u mozgu.
- Taj oblik javlja se kod 30 odsto bolesnika koji prežive šlog, dok čak 70 odsto njih ima takozvani ishemijski moždani udar. Najčešći razlog za njegovo nastajanje su oboljenja krvnih sudova vrata, takozvanih karotidnih arterija, koje mozak snabdevaju krvlju. Najveći problem je što to oboljenje ne daje nikakve simptome. Ipak, dobro je to što su te arterije lako dostupne, i to kako za dijagnostiku tako i za operaciju, što znači da se blagovremenim delovanjem u velikom broju slučajeva moždani udar može sprečiti - rekao je dr Davidović.
Prema njegovim rečima, operativno lečenje karotidnih arterija sprovodi se u slučajevima kad se ultrazvučnim pregledom tih krvnih sudova utvrdi da na njima postoje promene, odnosno suženja, i to veća od 75 odsto.
Takođe, zahvat je neophodan i ako takozvani arterosklerotični plak u arterijama ima toliko loše osobine da može da izazove komplikacije.
- Zahvat je, kao i svaka operacija, na izvestan način delikatan, ali s ponosom mogu da kažem da ga mi izvodimo s izuzetno niskim stepenom komplikacija koristeći takozvanu cervikalnu blok anesteziju, što znači da je pacijent tokom operacije budan. Prednosti tog postupka su što je na taj način omogućeno lečenje pacijenata za koje opšta anestezija predstavlja visok rizik, a i anesteziolog može da komunicira s pacijentom tokom zahvata i samim tim procenjuje da li kod njega dolazi do promena neurološkog statusa. Intervencijom se iz obolele arterije odstranjuje suženje tako što se arterija preseče na svom ishodištu, pa se metodom izvrtanja arterosklerotični plak, koji ju je suzio, odstranjuje, a krvni sud se ušiva na novom mestu - istakao je naš sagovornik i dodao da operacija traje od sat do sat i po vremena i da u retkim situacijama mogu da nastanu komplikacije.
Život bez loših navika
Svakodnevno slušamo priče o tome koliko je važno živeti zdravo, uz kontrolisanu ishranu, bez stresa i poroka jer ćemo na taj način biti i ostati zdravi. Međutim, to ni za jednog čoveka nije nimalo lak zadatak, a i većina nas teško može da zamisli da u budućnosti može da bude ugrožena. A to je i te kako moguće!
Zato vredi potruditi se i živeti uz malo više smeha, lepih trenutaka s dragim ljudima, a uz namirnice koje mogu da nam pomognu da se bolje osećamo i, što je najvažnije, da omoguće našem organizmu da funkcioniše bez teškoća.
Uzroci oboljenja karotidnih arterija
- pušenje
- povišena koncentracija masnoće i šećera u krvi
- povišen krvni pritisak
- gojaznost
- stres