Agencija za energetiku

Najjeftinije grejanje na drva, najskuplje lož ulje

Foto: Beta
Za grejanje prosečnog stana tokom cele sezone biti potrebno 174 hiljade dinara za lož ulje, 131 hiljada dinara za propan-butan gas, odnosno 106 hiljada dinara za električnu energiju

BEOGRAD - Najveće troškove za grejanje u predstojećoj grejnoj sezoni imaće domaćinstva koja koriste lož ulje, propan-butan gas i električnu energiju, a najmanje će imati potrošači koji se greju na drvo u područjima Srbije u kojima je ono jeftinije.

Prema analizi cena energenata s početka septembra, potrošačima će za grejanje prosečnog stana tokom cele sezone biti potrebno 174 hiljade dinara za lož ulje, 131 hiljada dinara za propan-butan gas, odnosno 106 hiljada dinara za električnu energiju, saopštila Agencija za energetiku Republike Srbije.

Za grejanje prirodnim gasom, troškovi su dva do tri puta manji i iznose 54 hiljade dinara.

Gotovo iste troškove kao za gas imaće domaćinstva koja se greju na pelet, ako se sagoreva u pećima konstruisanim za ovo gorivo, kao i građani koji koriste ogrevno drvo čija je cena 5.500 dinara po metru kubnom i imaju peći niske efikasnosti.

Najjeftinije grejanje mogu imati domaćinstva koja se greju na drvo u područjima Srbije u kojima je ono jeftinije (na primer košta 4.000 dinara po kubiku), a naročito ako imaju novije peći čija efikasnost je oko 70 odsto. U tom slučaju im je za nabavku goriva potrebna 31 hiljada dinara za sezonu. Ovakve peći obezbeđuju povoljno grejanje u odnosu na alternative i pri ceni ogrevnog drveta kakva je u Beogradu i Vojvodini, naveo je AERS.

Domaćinstva koja za grejanje stana koriste termoakumulacione peći imaće takođe niže troškove, koji iznose 39 hiljada dinara, ali samo uz uslov isključivog korišćenja jeftinije noćne električne energije. Svako dopunjavanje peći tokom dana, korišćenjem skuplje električne energije značajno uvećava ove troškove. Tako će dopunjavanje dve peći snage od po tri kW samo tokom dva sata dnevno uvećati troškove grejanja za oko 45 odsto, na 57 hiljada dinara.

Domaćinstvima koja koriste ugalj, zavisno od vrste uglja, biće potrebno, uključujućio troškove prevoza, od 43 do 46 hiljada dinara.

Ukoliko imaju peći čija je efikasnost veća od 55 odsto, troškovi će biti u odgovarajućoj meri niži.

Generalno, investicije u poboljšanje eneretske efikasnosti zgrada i efikasnije peći, snižavaju troškove i svakako su isplative.

Za grejanje prosečnog stana potrebno je u sezoni oko 9.000 kWh energije, navodi se u saopštenju.