Klimatski inženjering

Pomoću lasera teraju oblake i gromove!

Uskoro ćemo moći da oteramo kišu ili prizovemo sneg, i to upotrebom lasera, koji će biti upereni u nebo

LONDON - Laserom ćemo menjati vreme!
Da li ste ikad, kad je kišni dan, zamišljali da nekim džinovskim laserom odagnate oblake i učinite vreme lepšim? Vi možda niste, ali izgleda da ima naučnika koji su o tome maštali, i dočekali da mašta postane stvarnost.

Naime, švajcarski naučnici nadaju se tome da će laseri koje trenutno razvijaju biti garancija za nebo bez oblaka (iznad Švajcarske, barem). Oni će sledeće nedelje održati važan sastanak, na kojem će razmatrati primenu tehnologije koju su razvili.

Inače, uspeli su da u laboratorijskim uslovima simuliraju upotrebu lasera koji će podstaći stotinama kilometara udaljeni oblak da svoj mokri teret izruči dok je još daleko od naseljenih mesta. Tehnologija je korišćena i da stimuliše pojavu munja, tako da se električna pražnjenja dešavaju daleko od mesta gde ima ljudi.

Inače, na kontroli vremenskih prilika radilo se i ranije. Najpoznatiji slučaj je onaj od pre pet godina, na Olimpijskim igrama u Pekingu, kad su naučnici gađali oblake hemijskim jedinjenjima kako bi osigurali vedro i lepo vreme za ceremoniju otvaranja igara.

Sama tehnologija izazivanja kiše nije ništa novo - izmišljena je u SAD pre čak 70 godina, a eksperimenti s ispaljivanjem srebro-jodida ili suvog leda u oblake pokazali su se delimično uspešnim. Laseri su, barem prema prvim rezultatima, pokazali daleko veći stepen uspešnosti, pa se velike nade polažu u ovaj program.

Laser, kad pogodi oblak, stimuliše stvaranje novih čestica leda, što dovodi do smanjenja pritiska vodene pare i povećanja optičke debljine oblaka, te do povećanja šanse da padne kiša.

(I. Ć.)