Rešena misterija sluha vodozemaca

Žabe koriste usta da čuju kreketanje

Umesto bubne opne i srednjeg uva, životinje sa Sejšela, inače manje od jednog centimetra, koriste usnu duplju

POATJE - Neobičan slušni sistem.
Jedna od najmanjih žaba na svetu, otkrivena na Sejšelima, može da krekeće i čuje druge vodozemce iako nema bubne opne. Gardinerove žabe kao slušni aparat koriste usta, tvrde francuski naučnici.

Zbunjujuće

Naučnike je dugo zbunjivalo to što ove žabe, velike svega jedan centimetar, nemaju bubnu opnu i srednje uvo. Ipak, korišćenjem rendgenskih zraka naučnici su otkrili da se usta ovih žaba ponašaju kao rezonator ili pojačivač frekvencija zvuka drugih životinja.

Većina žaba nema spoljno uvo poput sisara, ali imaju srednje uvo i bubnu opnu lociranu na površini glave. Kada ta bubna opna vibrira, šalje oscilacije do srednjeg uva, koje ih pretvara u električne signale i šalje mozgu. Za razliku od većine vrsta, Gardinerova žaba nema tu bubnu opnu i srednje uvo, pa su naučnici verovali da ne mogu da čuju. To je rešio da ispita tim istraživača koje je prevodio Reno Bojstel sa Univerziteta Poatje u Francuskoj.

Izolovane

- Ove male životinje živele su izolovano u kišnim šumama Sejšela od 47 do 65 miliona godina, otkako su ostrva odvojena od kontinenta. Smatrali smo da, ako mogu da čuju, njihov slušni sistem može da nam pokaže kako su čule druge životinje na superkontinentu Gondvani - rekao je Bojstel.

On i njegov tim pustili su snimak kreketanja i zvučnike uperili ka žabama u njihovom prirodnom okruženju. Ovo je dovelo do toga da mužjaci odgovore, što je značilo da čuju zvuk.

Korišćenjem rendgenskih snimaka i numeričkih simulacija otkrili su da usta imaju ulogu rezonatora ili pojačivača zvuka.
- Zahvaljujući usnoj duplji i provodu zvuka kroz kosti, Gardinerove žabe efikasno čuju zvuk iako nemaju srednje uvo - tvrdi Bojstel.

Iznenađujuće... Neobičan slušni aparat malih žaba