Devedeset godina od rođenja glumca

GLUMCU U ČAST: Septembar posvećen velikom Miji Aleksiću

Obeležavanje počinje u petak, a dolazak u Gornji Milanovac najavili su Puriša Đorđević, Radosav Zelenović i Dejan Savić

Sećanje na velikog umetnika.
Povodom 90 godina od rođenja čuvenog glumca Mije Aleksića, publika u Gornjem Milanovcu imaće priliku da u narednih mesec dana još jednom pogleda njegova sjajna filmska ostvarenja, snimke pozorišnih predstava, kao i odabrane epizode iz humorističkih serija.

Dani Mije Aleksića počinju sutra otvaranjem dokumentarne izložbe Mijinih fotografija i ličnih predmeta. Postavku dopunjuju stvari koje je ustupila njegova porodica. Eksponati će biti izloženi u sva tri galerijska prostora Kulturnog centra, a među brojnim gostima dolazak su najavili i reditelj Mladimir Puriša Đorđević, direktor Jugoslovenske kinoteke Radoslav Zelenović, kao i v. d. upravnika Narodnog pozorišta u Beogradu Dejan Savić. Otvaranje izložbe upotpuniće promocija publikacije „Devedeset godina od rođenja Mije Aleksića“, ilustrovane s pedesetak fotografija.

Iako je ostvario mnogo velikih uloga u Narodnom pozorištu i Jugoslovenskom dramskom, šira publika pamti ga po sjajnim rolama u filmovima i televizijskim serijama, poput „Skupljača perja“, „Varljivog leta ‚68.“, „Maratonaca“, „Doktorke na selu“, „Bokseri idu u raj“, „Servisne stanice“... Prvu filmsku ulogu ostvario je u filmu „Muva“ 1950. godine, a poslednju u ostvarenju „Tango argentino“ 1992, odnosno „Davno beše“ 1993. Proslavljeni glumac ženio se dva puta, a ima trojicu sinova Borišu, Velibora i Stanka.

Izbegao streljanje 1941. godine

Poznati komičar rođen je u Gornjoj Crnući, kod Gornjeg Milanovca, 26. septembra 1923. godine. Kad je imao deset godina, njegovi roditelji preselili su se u Kragujevac, gde je kao gimnazijalac počeo amaterski da se bavi glumom. Oktobra 1941, u vreme masovnog streljanja u Kragujevcu, pukim slučajem izbegao je smrt. Od 1943. godine igrao je manje uloge u Nušićevim i Sterijinim komadima u Kragujevačkom pozorištu. Veliku karijeru napravio je tek sredinom pedesetih godina u Beogradu.