Pitanje Sirije srozalo je odnose Rusije i Amerike na niži nivo nego u vreme Hladnog rata. Lideri dve države Vladimir Putin i Barak Obama naizgled su se srdačno pozdravili na početku Samita G20 u Sankt Peterburgu, međutim, na sastancima nisu hteli da sede jedan pored drugog. Svemu je prethodilo Obamino otkazivanje sastanka u četiri oka s Putinom, nakon što je Rusija dala azil odbeglom američkom obaveštajcu Edvardu Snoudenu.
O Siriji za večerom
Ruski predsednik dočekao je juče predsednika SAD kao i sve druge goste - rukovali su se i pozirali uz smešak foto-reporterima, ali taj osmeh svi su prokomentarisali kao veštački. Nakon rukovanja dva lidera su razmenila nekoliko rečenica, pre nego što je Obama užurbano ušao u zgradu u kojoj se održava samit. Pred prvi sastanak raspored sedenja je izmenjen, tako da fizička udaljenost između domaćina i gosta iz SAD bude što veća.
Iako Sirija nije trebalo da bude tema samita, Putin ju je stavio na dnevni red.
- Predložio sam da o tome razgovaramo tokom večere - kazao je Putin.
Tako je kriza u Siriji bacila u drugi plan pitanje oživljavanja svetske ekonomije, što je prvobitno planirano kao glavna tema dvodnevnog samita Grupe 20. To se i očekivalo jer je Obama na samit došao s namerom da ga iskoristi za prikupljanje podrške za vojnu intervenciju u Siriji, čemu se Putin oštro protivi.
Kongres odbio Dumu
Još jedan dokaz loših odnosa dve velike sile jeste i to što je predsednik Predstavničkog doma Kongresa, republikanac Džon Bejner, odbio sastanak s delegacijom ruske Dume, koju je Kremlj želeo da pošalje u SAD na razgovore o Siriji. Istovremeno, ržavni sekretar SAD Džon Keri poručio je šefu ruske diplomatije Sergeju Lavrovu da ne želi da odgovara na njegove pozive.
Moguća nuklearna katastrofa
Rusija je poslala upozorenje da bi američki napad na Siriju mogao izazvati nuklearnu katastrofu i pozvala UN da sačini analizu rizika od ovakvog scenarija. Upozorenje se odnosi na posledice eventualnog napada na nuklearno postrojenje kod Damaska. Oštećenje ili uništenje reaktora kod glavnog grada Sirije ili drugih nuklearnih postrojenja moglo bi region da kontaminira radijacijom.
Sarin koristili pobunjenici
Istraživanja ruskih eksperata pokazala su da hemikalije koje su korišćene u napadu 19. marta na grad Alep, u kojem je ubijeno 26 civila, ne pripadaju municiji sirijske vojske i da je granata sa smrtonosnim gasom sarinom bila slična oružju koje prave pobunjenici. To je objavljeno u izveštaju na 100 strana koji je Rusija predala UN.