LONDON - Novi dokazi oborili stare arheološke teorije.
Kralj Aha, prvi faraon prve dinastije, seo je na egipatski tron između 3111. i 3045. godine pre nove ere, skoro 500 godina kasnije nego što se pretpostavljalo.
Britanski arheolozi do tog zaključka su došli korišćenjem matematičkih modela i datiranja radioaktivnim ugljenikom, kao i pomoću arheoloških dokaza. Nova hronologija pokazuje da su prve države na prostoru Egipta nastale iz primitivnih naselja za svega 600 godina.
- Ne postoje istorijski izvori o vremenu pre treće dinastije, pa smo morali da pretpostavljamo kada je tačno prva dinastija, za vreme do nastanka pisma i razvoja poljoprivrede, bila na vlasti - rekao je dr Majkl Di, arheolog s Oksforda.
Prema istraživanju, takozvani predinastički period počeo je oko 3700. godine pre nove ere, a ne oko 4000, kako se dosad verovalo.
Veruje se da je Aha ili Menes, kako ga pojedini istoričari nazivaju, postao faraon u tridesetim, a vladao je do svoje 62. godine. Prema legendi, ubio ga je u lovu nilski konj.
Dr Di kaže da je teritorija kojom su faraoni vladali bila prilično slična današnjoj teritoriji Egipta - od Sredozemnog mora na severu do Asvana na jugu, kao i od Sahare na zapadu do Gaze na istoku.
Do nove hronologije naučnici su došli ispitujući kosu i kosti iz grobnica, ali i uzorke biljaka iz njihovih mauzoleja. Egipat je bio prva velika teritorija koja je prerasla u državu, a ujedinjenje se dogodilo mnogo brže nego što se verovalo. Dosad su postojali samo arheološki dokazi koji nisu davali mnogo odgovora..
NOVI DOKAZI: Faraon vladao kasnije nego što se verovalo
Objavljeno
06.09.2013. 1:10h
→ 19.03.2017. 19:12h
Kralj Aha ili Menes, osnivač prve dinastije, na egipatski tron seo je između 3111. i 3045. godine pre nove ere