DIJASPORA ZA MATICU: Za godinu donirano 3,6 miliona dinara

Printskrin Tanjug
Episkop bački Irinej rekao je da je veoma važno da dijaspora i matica održavaju međusobne veze i da pomažu jedna drugu, a da je crkva tu da bude spona

BEOGRAD - Udruženje "Fond dijaspora za maticu" uplatio je, od juna prošle godine, više od 3,6 miliona dinara i 6.000 evra u humanitarne svrhe, a taj novac je, između ostalog, doniran samohranim majkama, manastirima i za obnovu spomenika, rečeno je danas na predstavljanju izveštaja o radu te organizacije.

Kako se navodi u Izveštaju o radu Fonda, 5.000 evra je uplaćeno Srpskoj pravoslavnoj opštini Čapljina za obnovu spomenika prebilovačkim žrtvama, 230.000 dinara Kulturnom centru "Dragica Živković" iz Kosovske Mitrovice za otklanjanje posledica požara, a 500.000 Eparhiji Raško-prizrenskoj i Kosovsko-metohijskoj za obnovu hrama i parohijskog doma u Peći.

Komisija za molbe Fonda je od juna 2012. do juna ove godine, razmatrala 30 molbi, a pozitivno je rešeno 15 molbi, dok je 15 odbijeno ili su zatražene dopunske informacije.

Predstavnici Fonda su, na skupu u vladinoj Knacelariji za dijasporu, zatražili da Fond, kao humanitarno i volontersko udruženje, bude oslobođen poreza i da mu se naplaćen porez vrati.

Savetnik predsednika Srbije Oliver Antić rekao je na početku skupa da su nesreća našeg naroda bile podele, a da su predstavnici Fonda veoma važna karika u borbi protiv njih.

"Naša najveća želja je da se relativizuje podela na ljude u rasejanju i ljude u Srbiji. Vi ste ta spona koja omogućava da se te razlike smanje", rekao je Antić i dodao da se narod, ako je ujedinjen, ne može nazvati malim.

Antić je, u ime predsednika Srbije, izrazio podršku radu Fonda, dok je direktor Kancelarije za saradnju sa verskim zajednicama Mileta Radojević rekao da vlada čini napore da SPC u dijaspori bude mesto okupljanja srpskog naroda koji živi u rasejanju.

"Da nije bilo crkve ne bi imali ni državu ni narod. Zahvaljujući dešavanjima iz prethodnih vekova došlo je do razjedinjavanja našeg naroda, a zahvaljujući ovakvim aktivnostima pokušavamo da privolimo naše ljude u svetu da se vrate i budu sa nama bar duhom, ako ne fizički", rekao je Radojević.

Pomoćnik direktora Kancelarije za dijasporu i saradnju sa Srbima u regionu Aleksandar Vlajković najavio je da će ta institucija pomoći objavljivanje knjige "Srboslov" o važnim istorijskim događajima iz života srpskog naroda.

Episkop bački Irinej rekao je da je veoma važno da dijaspora i matica održavaju međusobne veze i da pomažu jedna drugu, a da je crkva tu da bude spona.