U Srbiji se obavi samo 100 kliničkih studija godišnje
Mnogim osobama koje boluju od retkih bolesti jedini spas mogu pružiti različita klinička ispitivanja jer se ona uglavnom svode na pokušaje pronalaska leka za bolest koja je neizlečiva ili se teško leči. Nažalost, u Srbiji je takvih kliničkih ispitivanja malo, svega stotinak godišnje, dok je u drugim zemljama taj broj veći i više od deset puta.
Predsednica udruženja za unapređivanje kliničkih ispitivanja u Srbiji Maja Čonkić rekla je za Dr Kurir da je upravo taj poražavajući podatak razlog što naši bolesnici do novog leka moraju da čekaju i do 15 godina, a tad može biti kasno.
- Osnovni problem je naše zakonodavstvo, što je potvrđeno i na skupu koji je održan prošle nedelje u Beogradu, gde nam je gost bila dr Ingrid Klingman, predsednica najveće evropske organizacije koja se bavi kliničkim ispitivanjem. Osnovna razlika između nas i Evrope jeste što mi imamo oko 100 kliničkih ispitivanja godišnje, a u Evropi i do nekoliko hiljada. Najnaprednije u tom pogledu jesu Nemačka i Britanija, pa čak i Hrvatska ima nekoliko puta više istraživanja u odnosu na nas - istakla je Čonkićeva.
Prema njenim rečima, zakon u Srbiji to onemogućava iz više razloga.
- Za tako nešto potrebna je ogromna papirologija, a čini se i da je naša zemlja pogrešno razumela ili prevela evropske zakone. Zato Srbija nije zanimljiva ni sponzorima koji plaćaju klinička istraživanja i osvajaju tržišta - objasnila je ona i dodala da je neophodno da Ministarstvo zdravlja što pre uskladi zakone s evropskim.