Čuvajte svoju kičmu

Koleginica s posla požalila mi se pre dva meseca na užasan bol u donjem delu leđa. Danima nije mogla normalno da sedi, ali ni da spava. Iako je i ranije osećala pritisak u tom delu kičme, on je uglavnom prestajao posle nekoliko sati odmora. Bila je ubeđena da ih izazivaju neprestano sedenje za računarom i manjak fizičke aktivnosti. Zbog toga je planirala da što pre krene u teretanu na ozbiljne treninge koji bi joj ojačali mišiće i poboljšali držanje. Međutim, to se zbog brojnih obaveza nije dešavalo, a dani su prolazili.

Odjednom, bolovi u leđima postali su nesnosni. Počela je otežano da hoda, ali i da oseća neprijatne trnce duž jedne noge. Ovog puta je, pored sedenja i manjka fizičke aktivnosti, posumnjala da je uzrok njen neudoban krevet za spavanje. Sumnja da bi sve to moglo izazvati oboljenje diskus hernija nije ni postojala. Međutim, kad je shvatila da bolovi ne prolaze, već se samo pojačavaju, koleginica je odlučila da ode kod lekara. Tamo joj je konstatovano upravo to - kičmena bolest diskus hernija, koja nastaje iz brojnih razloga. Kod nje je otkrivena u poodmakloj fazi zbog zapuštenosti i traženja uzroka bolova na drugoj strani.

Vođeni ovim primerom, nemojte dozvoliti da vam se dogodi isto, jer kičma je naša najvažnija potpora. Iako se problemi koje donosi diskus hernija mogu uspešno rešiti posebnim terapijskim tretmanima, u izuzetnim primerima i operativnim putem, ne treba čekati da se bolest zapusti i uzme maha. Redovno idite na kontrole, pratite sve znakove koje vam telo šalje i ne zanemarujte nijedan od njih.

Posvetite se zdravijem životu, pokušajte da se odreknete loših navika i sutra kad se probudite, donesite odluku da ćete nešto, makar malo, promeniti, a što može pozitivno da se odrazi na vaš organizam. Budite aktivniji, slušajte savete svog lekara, smejte se svakog dana i učinite sve što je u vašoj moći da izbegnete stres.

Živi bili!