Slavica Đukić Dejanović poručuje

POD BUDNIM OKOM: Pojačan nadzor u porodilištima

Foto: Nemanja Pančić
Ministarstvo zdravlja pojačalo je unutrašnji i spoljni nadzor u porodilištima, zbog iznetih sumnji za eventualnu krađu beba, izjavila je ministarka zdravlja

KRAGUJEVAC - Ministarstvo zdravlja pojačalo je unutrašnji i spoljni nadzor u porodilištima, zbog iznetih sumnji za eventualnu krađu beba, izjavila je danas ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović.

"Planiramo da od stručnih komisija dobijemo sugestiju šta na stručnom planu, popraviti, urediti i uraditi", istakla je ministar zdravlja u Kragujevcu.

Na pitanje da li tu problematiku treba zakonodavno urediti, Dejanović je rekla, da Ministarstvo pravde i druga ministarstva moraju iz svog delokruga doneti određene propise, i eventualno raditi na donošenju zakona.

Ona je podsetila da je na zakonodavnom planu u prethodnom periodu učinjeno to da eventualna krivična dela u kojima se sumnja nikada ne zastarevaju, što je kako je naglasila, bitna promena u odnosu na raniji sadržaj.

"Svi organi treba da rade svoj posao, uključujuci inspekcijske službe Ministarstva zdravlja", naglasila je ministarka i dodala da u slučaju da su sumnje roditelja vezane za krađu beba tačne, tu posla ima i za organe istrage i pravosuđa.

"To je ono što će biti naša realnost i mora biti, jer nema pardona za sve što se može smatrati atakom na zdravlje i život", rekla je Đukić-Dejanović.

Udruženje: Neophodno donošenje Zakona o ukradenim bebama

Udruženje "Roditelja nestalih beba Srbije" apelovalo je danas na Ministarstvo zdravlja da u roku od 48 sati donese zakonski akt kojim se zabranjuje da se mrtva novorođenčad iznesu iz porodilišta bez prethodne dozvole roditelja i sprovedene DNK analize.

Predsednik udruženja Vladimir Čičarević rekao je da je donošenje akta u roku od 48 sati "neophodno kako bi se sprečila dalja krađa beba" i da u tome svi moraju da budu jedinstveni.

"Radimo i na prikupljanju 30.000 potpisa za peticiju o donošenju Zakona o ukradenim bebama", kazao je Čičarević na konferenciji u Medija centru i zamolio građane da "pokažu solidarnost i potpišu peticiju." Zakon o ukradenim bebama bi omogućio, kako je ocenio Čičarević "da se nerešeni slučajevi procesuiraju i da se roditeljima omogući pristup bolničkoj arhivi radi dobijanja potrebnih podataka".

Udruženje je današnjom konferencijom pokrenulo kampanju "Da se više nikada nijedna beba ne ukrade", a narednih dana biće postavljeni štandovi na kojima će građani moći da potpišu peticiju za donošenje Zakona o ukradenim bebama, kojim bi Srbija postala prva zemlja sa ovakvim zakonom.