BEOGRAD - Vlasnik “Nibens grupe" Milo Đurašković danas će biti prebačen iz Okružnog zatvora u Beogradu u svoj stan, pošto mu je odlukom Apelacinog suda u Beogradu pritvor u kom je proveo devet meseci, zamenjen merom kućnog pritvora uz elektronski nadzor.
Apelacioni sud u Beogradu je preinačio rešenje Specijalnog suda kojim je Đuraškoviću pritvor bio produžen za 60 dana i odredio mu zabranu napuštanja stana uz elektronsku narukvicu preko koje će se kontrolisati da li poštuje zabranu napuštanja stana.
Đurašković je u pritvoru od 12. decembra prošle godine, kada su bili uhapšeni i Miškovići i ostali optuženi u tom predmetu. Međutim u međuvremenu su svi pušteni da se brane sa slobode osim Đuraškovića.
Po nalazu Apelacionog suda nema više razloga da se Đurašković zadržava dalje u pritvoru.Apelacioni sud je ocenio da se u žalbama branilaca okrivljenog sa osnovom ističe da su u konkretnom slučaju ispunjeni uslovi da se Đuraškoviću mera pritvora zameni kućnim.
Sud podseća da Đurašković ima prijavljeno prebivalište i boravište na teritoriji Republike Srbije, da je za Beograd vezan porodično, da je centar njegovih životnih i poslovnih delatnosti Beograd i da nema nijedne indicije, koja proizlazi iz konkretnog ponašanja okrivljenog, a koja bi ukazivala na mogućnost da okrivljeni bude nedostupan sudu u daljem vođenju postupka.
Vlasnik "Delta holdinga" Miroslav Mišković pušten je 23. jula iz pritvorske jedinice Okružnog zatvora koja se nalazi u zgradi Specijalnog suda u Ustaničkoj.Pritvor mu je zamenjen jemstvom od 12 milona evra u dinarskoj protiv vrednosti koje je uplatila njegova kompanija pa je pušten da se u daljem toku postupka brani sa slobode.
Miškoviću je, međutim, privremeno oduzet pasoš i određena mera zabrane napuštanja boravišta, uz obavezu javljanja Policijskoj upravi za grad Beograd - PS Savski venac, svakog prvog radnog dana u mesecu.Miškovićev sin Marko je u kućnom pritvoru od aprila, dok se ostali optuženi brane sa slobode.
Posle šest meseci istrage, tužilaštvo je u maju podiglo optužnicu protiv njih trojice i još osam osumnjičenih za nezakonito izvlačenje i prisvajanje finansijskih sredstava i imovine iz više preduzeća za puteve u periodu od 2005. do 2010. godine.
Tužilaštvo sumnja da su na taj način oštetili putarska preduzeća za 16,95 milijardi dinara, a budžet Srbije za 472 miliona dinara.