Dekan Fakulteta bezbednosti: Policiji je potrebno veliko provetravanje!
BEOGRAD - Birati najsposobnije, a ne najlojalnije!
Dekriminalizacija policije u Srbiji je neophodna. To je preduslov svih preduslova! Najviše truleži ima na mestima gde se rešavaju i procesuiraju slučajevi. Pošto ništa ne može da funkcioniše bez unutrašnjih organa, našoj policiji je potrebno veliko provetravanje, kaže u intervjuu za Kurir dekan Fakulteta bezbednosti Radomir Milašinović.
Da li se može reći da je policija u Srbiji kriminalizovana?
- Apsolutno. To je kod nas dugogodišnja praksa, a skoro i decenijska. Jer zataškavanje je najlakše tamo gde se najviše zna.
Zašto je to tako?
- Policija su oči i uši države. Policija bi trebalo da bude i mesto spoznaje kriminalizacije, i to uzročne, manifestacione i posledične. Ali policija je tek jedno plućno krilo. Zajedno sa sudstvom i tužilaštvom, ona čini jedan organizam, koji mora da bude u saglasju. U protivnom, naravno da će biti posledica po zdravlje našeg društva.
Da li potrebna depolitizacija policije?
- Naša policija je veoma politizovana, od Drugog svetskog rata naovamo. A depolitizacija policije je preduslov ozdravljenja društva. Policija ne sme da bude partokratski servis. Međutim, ona jeste servis politike, što je nedopustivo. Sudstvo i policija moraju da se bave svojim poslom, a ne tumačenjem političke volje bilo koje partije.
Kako ocenjujete kadrove u policiji?
- Mi imamo sjajne kadrove. Međutim, oni su direktno zavisni od nosilaca političke vlasti, a kadrovanje potiče iz partijskih centara. Imamo, takođe, briljantne institucije, ali moramo uspostaviti kriterijume po kojima će se birati najsposobniji, a ne najlojalniji kadrovi.
Kako ocenjujete rad unutrašnje kontrole?
- Unutrašnja kontrola u strukturama policije mora biti organ koji ne sme imati navijačku delatnost. Nijedan pripadnik organa bezbednosti ne bi smeo da bude vezan ni za kakvu političku strukturu. To je depolitizacija ili profesionalizacija policije.
Da li je potrebna decentralizacija policije?
- Decentralizacija je nužna. Nije dobro da se komande diktiraju iz jednog centra. Ne može načelnik policije u Beogradu određivati šta će se raditi u Zaječaru. Policija, dakle, treba da bude decentralizovana onoliko koliko to društvene potrebe nalažu, ali ta decentralizacija mora sadržati i u subordinacionu vertikalu. Subordinacija je neophodna kako prilikom decentralizacije ne bi došlo do stvaranja lokalnih moćnika, a decentralizacija i subordinacija nisu u koliziji.