IZLOŽBA U SKUPŠTINI: Tri kraljevska namesnika

Beta
Knez Pavle Karađorđević, Radenko Stanković i Ivo Perović vladali su u ime maloletnog kralja Petra II Karađorđevića (1923-1970) u periodu od 1934. do 1941.

BEOGRAD - Izložba "Kraljevski namesnici" od 1934. do 1941. godine autora Gordane Petković danas se otvara u Domu Narodne skupštine.

Izložba o kraljevskim namesnicima - knezu Pavlu Karađorđeviću, Radenku Stankoviću i Ivi Peroviću - koji su vladali u ime maloletnog kralja Petra II Karađorđevića (1923-1970) u periodu od 1934. do 1941. godine predstavlja nastavak saradnje Skupštine Srbije i Muzeja grada Novog Sada.

Kako se navodi u saopštenju parlamenta, izložbu će otvoriti predsednik Skupštine Nebojša Stefanović.

Namera je bila da se putem izložbe predstavi delatnost Kraljevskog namesništva, od njegovog formiranja u jesen 1934. godine, posle ubistva kralja Aleksandra I Karađorđevića u Marselju, do martovskih događaja 1941. godine kada je ono raspušteno, kao i da se prikažu ličnosti koje su činile Namesništvo.

Knez Pavle Karađorđević (1893-1976) je obrađen u naučnoj literaturi, a njegov život i rad prikazani su putem arhivske izložbe u Arhivu Jugoslavije. Rehabilitovan je 2011. godine, a oktobra 2012. godine njegovi posmrtni ostaci su preneti na Oplenac, dok su druga dvojica namesnika ostali gotovo nepoznati, iako su pre ulaska u Namesništvo ostvarili zavidne karijere.

Doktor Radenko Stanković rođen je 1880. godine, bio je lekar, jedan od osnivača i profesora Medicinskog fakulteta u Beogradu, upravnik Interne klinike, lični lekar kralja Aleksandra, senator i ministar prosvete. Kao član Namesništva bio je protiv pristupanja Jugoslavije Trojnom paktu, a posle rata osuđen je na 12 godina zatvora, gubitak građanskih prava i konfiskaciju imovine. Umro je 1956. u Beogradu, a rehabilitovan je 2006. godine.

Doktor Ivo Perović rođen je 1882. godine, bio je sudija, javni tužilac, načelnik dubrovačkog i šibenskog sreza, veliki župan splitske oblasti, pomoćnik ministra unutrašnjih dela, a od 1931. godine ban Savske banovine. Bio je istaknuti nacionalni radnik, a posle rata osuđen je na 11 godina zatvora, gubitak građanskih prava i konfiskaciju imovine. Iz zatvora je pušten 1953. godine, a dalje izdržavanje kazne mu je oprošteno.Umro je 1958. godine i sahranjen je u Rijeci.

Nakon otvaranja izložbe, građani će u okviru manifestacije Dani evropske baštine, tokom dva vikenda, 21. i 22. septembra i 28. i 29. septembra, moći da, uz stručno vođenje, obiđu izložbu, uz prethodno prijavljivanje Turističkoj organizaciji Beograda.

Biće omogućeno i da u periodu do 5. oktobra, radnim danima, građani pogledaju postavku uz obavezno prijavljivanje, najkasnije dan ranije, na adresu edukacija@parlament.rs ili na telefon Grupe za edukaciju 3026 - 273.

Beta Donja 

Beta Donja