Putinu dati nagradu za mir, sprečio nobelovca Obamu da uđe u rat!

Predlog Rusko udruženje za obrazovanje podnelo inicijativu da se njihovom lideru uruči priznanje zbog sprečavanja SAD da sprovedu vojnu intervenciju u Siriji

MOSKVA - Velika čast.
Ruski predsednik Vladimir Putin mogao bi da dobije Nobelovu nagradu za mir jer je sprečio američkog predsednika Baraka Obamu da sprovede vojnu intervenciju na Siriju. Na taj način on je onemogućio da sukob u toj zemlji eskalira i proširi se i van njenih granica, tvrde članovi Ruskog udruženja za obrazovanje, koji su norveškoj Akademiji nauka predložili da se njihovom predsedniku oda posebno priznanje za taj postupak.

Glavni u pregovorima

Ruski mediji prenose da su Putin i njegovi stručni saradnici bili ključne ličnosti u smirivanju odnosa između SAD i režima Bašara el Asada u Siriji. Naime, bilo je pitanje dana kad će doći do američke vojne intervencije na Asadove snage, a zbog sumnji da su one izvršile hemijski napad na svoj narod 21. avgusta, kad je u stravičnim mukama umrlo 1.500 ljudi. U tim trenucima, veći deo međunarodne zajednice podržao je Obaminu ideju da se silom skloni režim u Siriji i zavede demokratija u toj zemlji.

Međutim, onda je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov predložio da Sirija preda svoje hemijsko oružje i stavi pod međunarodnu kontrolu kako bi bilo uništeno, dok bi, s druge strane, Amerika trebalo da odustane od napada. Predstavnici sirijskog režima odmah su pristali na to, zbog čega se Obama našao pod pritiskom i u ograničenom prostoru za sprovođenje svoje ideje. Pored toga, Putin je poslao otvoreno pismo američkom narodu koje je objavljeno u Njujork tajmsu, a u kojem je on oštro isprozivao američku spoljnu politiku i način na koji sprovodi svoje interese.

Zakasnela nominacija

S obzirom na to da se protiv Obamine ideje već izjasnio ogroman procenat američkog stanovništva, pismo je bilo kap koja je prelila čašu, zbog čega je on povukao svoj predlog. Međutim, istakao je da je to samo privremeno i da će on svakako delovati ukoliko diplomatija sa sirijskim predstavnicima zakaže.

U svakom slučaju, Putin neće moći da dobije nagradu ove godine jer se nominacije za narednu godinu primaju isključivo do prvog februara.

Hemijsko oružje će biti uništeno

SAD i Rusija postigle su u Ženevi istorijski dogovor o kontroli sirijskog hemijskog oružja, rekao je američki državni sekretar Džon Keri nakon razgovora sa šefom ruske diplomatije Sergejom Lavrovom. Keri je istakao da je postignut dogovor o načinu uklanjanja i uništavanja oružja, i da su se SAD i Rusija dogovorile o broju i tipu oružja čiji popis Sirija mora da preda u roku od nedelju dana.

Prethodni dobitnici

- 2008. Marti Ahtisari - za angažovanje i posredovanje u uspostavljanju mira i rešavanju sukoba na više kontinenata
- 2009. Barak Obama - zbog poziva na smanjenje zaliha nuklearnog naoružanja i rada za mir u svetu
- 2010. Liju Sjaobo - zbog dugoročnih i nenasilnih napora u uspostavljanju ljudskih prava u Kini
- 2011. Elen Džonson Sirlif, Lejma Gbovi i Tavakel Karman - zbog nenasilne borbe za ženska prava u Liberiji i Jemenu
- 2012. Evropska unija - zbog šest decenija borbe u uspostavljanju mira i ljudskih prava