Ministar Saša Radulović

Strani fondovi otkupiće naše velike dugove

Da bismo imali korist od nelikvidnih firmi, država će dugove pretvoriti u vlasništvo, pa ga prodati fondovima

BEOGRAD - Izgubićemo milione, ali ćemo nešto i naplatiti.
Da bi izvukla kakvu-takvu korist, država će potraživanja od propalih preduzeća prodati stranim investicionim fondovima. Ovo je, kako je najavio ministar privrede Saša Radulović, jedini način da se reši problem naplate ogromnih dugova nelikvidnih preduzeća.

Bez izbora

- Radi se o ogromnim iznosima. Bankama, kao ni državi ne trebaju takva preduzeća, međutim, postoji čitava industrija u svetu koja se bavi ovim problemom. To su veliki investicioni fondovi koji otkupljuju potraživanja od banaka i države, postavljaju nov menadžment i gledaju kako da sačuvaju taj biznis, koji će im tek na duži rok dati vrednost. Moramo u to da uđemo jer drugog izbora nemamo - izjavio je Radulović za jedan nedeljnik.

Da će na ovaj način u narednih nekoliko meseci država pokušati da namiri makar deo potraživanja od posrnulih preduzeća, za Kurir je potvrdio i ekonomista Aleksandar Stevanović, savetnik ministra privrede.

Pogrešno opraštanje

- Opraštanje dugova je pogrešno, a ako ta preduzeća propadnu, država može ostati bez ičega. Jedini način da se potraživanja naplate jeste da se uđe u vlasništvo tih preduzeća i izvuče koliko je moguće. Pošto država nema interes da upravlja njima, ona će to svoje vlasništvo prodati nekome ko će njima bolje da upravlja. Taj proces se svakako neće meriti godinama, već mesecima - kaže Stevanović.

Dr Milojko Arsić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, smatra da se, u slučaju da su potraživanja 100 miliona, na taj način može dobiti 10, 20 ili 30 miliona.

(S. T.)
Foto: Dado Djilas

Što pre, to bolje!

Ekonomista Miladin Kovačević ističe da država na ovaj način može samo da dobije, jer u suprotnom gubi sve:
- Koliko će biti moguće prodati vlasništvo u tim preduzećima stečeno na osnovu potraživanja, zavisi od samih tih preduzeća. Ako preduzeće ima tržište, ono može da se izvuče i ono će se prodati, a ostala će biti likvidirana. Rok za ulazak u proces strukturne reforme 170 preduzeća u restrukturiranju je pola godine i što brže uradimo tu tranziciju, to pre može da doprinese konsolidaciji privrede.