DVOSTRUKI AGENTI: 17 špijuna saslušano u Skoplju

Osumnjičeni, među kojima ima i zvaničnika obaveštajne i kontraobaveštajne službe, nezakonito su posedovali zaštićene informacije i državne tajne i odavali ih stranim službama čime su doveli u pitanje državnu bezbednost

SKOPLJE - Pred istražnim sudijom u Skoplju saslušano 16 od ukupno 17 osumnjičenih za špijunažu, zločinačko udruživanje, prevare i ucene u korist drugih država.

U akciji "Špijun" makedonska policija juče je uhapsila 17 od 22 osumnjičenih, za trojicom se još traga dok su dvojica već u zatvoru zbog drugih krivičnih dela.

"Imamo informacije da je ova grupa sarađivala sa nekoliko stranih službi, ali uglavnom njihova saradnja vodila se sa jednom susednom državom", izjavila je ministar unutrasnjih poslova Gordana Jankulovska.

Grupa je, rekla je Jankulovska, pocela da radi jos 2005. godine, kada je kada je prvoosumnjiceni Marjan Efremov dobio otkaz iz Obavestajne Agencije, a potom udružio sa još dvoje obaveštajaca iz Agencije i još dvojicom iz drzavnih institucija i poceli su rad proitv države.

Petoro je, rekla je Jankulovska, radilo za strane obaveštajne službe, prikupljali suinformacije na nezakonit način i prodavali ih.

"Te informacije odnosile su se na bezbednosne institucije, političko stanje u državi, izbore, određene rizike, imena ljudi za koje su vođeni određeni procesi, podatke o tim ljudima, klasificirane infromacije za verske zajednice i njihove radikalne strukture u Makedonji i Albaniji, za njihove finansijere", saopštila je Jankulovska.

U 2010. grupi su se prikljucili i neki iz vojne obaveštajne službe, iz mobilnog operatera, vlasnici medija, gazde privatnih kompanija i iz državnih institucija. U 2011. prikljucio im se bivsi direktor Agencije za suzbianje pranje novca.

Prema nezvaničnim informacijama, utvrđeno je da su se sastanci održavali u luksuznom resortu Sani beać na Halkidikiju, gde je bivši obaveštajac prodavao državne tajne, a pretpostavlja se da je zbog sopstvene bezbednosti, snimao strane agente i fotografisao ih.

Ovaj bivši obaveštajac kod kojeg je policija pronasla celu obaveštajnu bazu i koji je zarađivao prodavajući državu, čuvajući svoju arhivu omogućio je makedonskim institucijama sada na tacni da imaju ne samo strane agente, već i razloge zbog kojih je došlo do formiranja ove nezakonite mreže bivših i sadašnjih operativaca.

U Grčkoj za sada nema nikakvih reagovanja, a grčki mediji prenose samo naslove iz makedonskih medija da je otkrivena spujunska mreža koja je radila za strane službe.

Od 17 uhapšenih, njih 16 jutros je izvedeno pred istražni sud i u toku je davanje iskaza, uhapšeni režiser sinoć je pušten na slobodi, a jutros kući je otisao još jedan zaposleni u državnoj bezbednosti.

Od ukupno 20 osumnjičenjih, za troje se traga, a dvoje su u zatvoru za druga dela.

Policija i tuzilaštvo zvanično ih terete za špijunažu, neprijateljsko udruživanje, ucene i prevare i zloupotrebu službenog položaja, pretreseno je 30 objekta kod 17 osoba.

Ovo je prva zvanično otkrivena špijunska mreža u celom regionu, koju u Skoplju, za sada niko neće da komentariše aferu koja je, kako se smatra, potresla celi sistem.

Oglasio se samo kabinet predsednika parlamenta sa saopštenjem da je stvar u rukama suda i da se čeka ishod.

Makedonski premijer Nikola Gruevski je iz Hrvatske poručio, da ne može ništa da komentariše i da je akcija špijun u rukama policije, tužilastva i suda.

Utvrđeno je i da obaveštajci, ne samo profitirali, već su informacije koristili da bi ucenjivali lica iz javnog i biznis sveta u Makedoniji.

U ovu svrhu korišćen je bivši direktor makedonskog arhiva koje je za njihove potrebe krao zvanične dokumente.

Pretili su da će informacije o njima biti objavljene na internet portalima u vlasništvu novinara koji je bio u ovoj obaveštajnoj mreži.

Novinar je u begstvu zajedno sa dvoje drugih, a za njima je raspisana međunarodna poternica.

Spijunaža je najteže krivično delo protiv države posle terorizma. Makedonski krivični zakon predviđa 10 godišnje zatvorske kazne za to.

Kako navode makedonski mediji, makedonski obaveštajac, koji je jedan od organizatora grupe osumnjičene za špijunažu, često je imao sastanke sa predstavnicima tajnih službi iz Grčke, javljaju skopski mediji.


Makedonska policija je prilikom pretresa njegovog stana pronašla dokumentaciju o obaveštajnim aktivnostima, sastancima sa inostranim službama, "prodaji" državne tajne i kodirana imena saradnika.

U njegovom dosijeu pronađen je veliki broj podataka o licima koja su nezakonito špijunirali za inostranu službu, kao i o onim licima iz javnog života koje su ucenjivali, javljaju skopski mediji, pozivajući se na izvor iz istrage.

Kod njega su pronađeni podaci o izvesnom "Ludom Milojku" i "Mačoru", odnosno otkrivena su imena pod kojim je vodio dvojicu svojih saradnika Zorana Božinovskog i Vaneta Cvetanova.

Nezvanične informacije govore da je bivši obaveštajac, koji je i brat javnog tužioca, često imao sastanke sa tajnim službama iz susjedne Grčke.

Sastanci su održavani u grčkom odmaralištu Halkidiki, sa kojih je makedonski obaveštajac, najverovatnije zbog sopstvene bezbjednost, imao na hiljade fotografija.

Među osumnjičenima su i šef kabineta predsednika Sobranja Marjan Madžovski, bivši obaveštajac Ace Dinevski, bivši direktor Agencije za sprečavanje pranja novca Vane Cvetanov, policijski general i bivši komandat specijalne policijske jedinice Lavovi, Goran Stojkov.