BEOGRAD - Predmeti držani u fioci godinama.
- Dugo smo mi u Savetu čekali da dobijemo povratnu informaciju od policije šta se dešava s našim izveštajima o 24 sporne privatizacije, da li se uopšte postupa po njima. A prvi izveštaji su urađeni 2003. Tek pre oko mesec dana od MUP smo dobili izveštaj u kom se navodi da je osam predmeta završeno i predato tužilaštvu, a da su ostali još kod njih i da se na njima radi - kaže na početku razgovora za Kurir Jelisaveta Vasilić, članica Saveta za borbu protiv korupcije, koji je još pre deceniju sastavio prvi izveštaj o sumnjivoj privatizaciji.
Čime objašnjavate to što su izveštaji deceniju držani u fiokama i što je policija aktivirala istrage tek posle zahteva EU i formiranja ove vlade?
- Na samom početku rada Saveta bili smo dužni da izveštaje dostavljamo Vladi, a ne policiji. Međutim, iz Vlade nikad nismo dobili nikakvu povratnu informaciju da li je to neko pogledao i prosledio nadležnim institucijama - tužilaštvu i policiji - na postupanje. Kako god, logično je da je Vlada dokumentaciju Saveta prosleđivala policiji.
A policija nije reagovala? Na koji način se Savet borio s tim ignorisanjem izveštaja, dokaza o 24 sporne privatizacije?
- Kad smo videli da Vlada ne reaguje, počeli smo da izveštaje dostavljamo i tužilaštvu, ali ni oni ništa nisu radili.
Nailazili ste na otpor. Ipak, u MUP je još 2006. za direktora policije izabran Milorad Veljović, kome je bilo potrebno sedam godina da počne da radi na predmetima?
- To je tačno. Kad god bismo završili neki izveštaj, mi ne samo da smo ga prosleđivali Vladi i tužilaštvu već je pokojna Verica Barać izlazila u javnost, držala konferencije za medije, govorila do kakvih otkrića smo došli, izveštaji su stavljani na sajt. Policija je na sve to morala da reaguje po službenoj dužnosti.
Zašto, prema vašim saznanjima, policija s Veljovićem na čelu sedam godina nije reagovala i istražila navode iz izveštaja i(li) sprečila milionske zloupotrebe u privatizacijama?
- Možda nije htela. Na jednom sastanku sam čula da nije bilo političke volje. Šta će policiji i tužilaštvu politička volja da rade svoj posao, da rade ono što im zakon nalaže?! Zar je politička volja jača od zakona?! Ne sme da bude.
Ko treba da snosi odgovornost za to što je MUP sedam godina ignorisao izveštaje Saveta o 24 sporne privatizacije?
- Nisu radili svoj posao. Trebalo bi da se utvrdi ko je zatajio i zataškavao istrage. Pošto smo izveštaje slali i tužilaštvu, zvali smo da pitamo šta je s predmetima, a oni su odgovarali da su u pretkrivičnom postupku, da nemaju uslove, ne mogu da nađu veštake... Sva ta i slična opravdanja nisu tačna. Nisu hteli da rade.
Smatrate da najveću odgovornost snosi Veljović, kao direktor policije, koji bi morao da objasni zašto su stopirane istrage?
- Nije rađeno, ne znam da li je stopirano. Na pitanje zašto nisu radili svoj posao, mora da odgovori policija.
JELISAVETA VASILIĆ: Srpska policija nije radila svoj posao!
Objavljeno
17.09.2013. 23:13h
→ 25.05.2017. 17:20h
Na jednom sastanku sam čula da nije bilo političke volje da provere naše izveštaje. Šta će policiji i tužilaštvu politička volja da rade svoj posao, da rade ono što im zakon nalaže