Loša finansijska situacija

Bosanci prodaju zlato zbog krize

Draguljarski predmeti i predmeti zlatarstva najviše se izvoze u Tursku, Italiju, Sloveniju, Austriju, Nemačku i Hrvatsku, a sve je više stanovnika koji odlučuju da unovče svoj zlatni nakit koji godinama imaju i čuvaju

SARAJEVO - Bosna i Hercegovina je u poslednje tri godine povećala izvoz zlata skoro deset puta, a loša finansijska situacija prinudila je mnoge da prodaju nakit.

Za osam meseci ove godine vrednost izvoza tog plemenitog metala iznosila 15 miliona evra, a u 2010. samo 1,8 miliona evra.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, jednim delom se zlato otkupljeno od građana BiH topi i izvozi u zlatnim polugama, ali najvećim delom se izvoze zlatni predmeti u onom obliku u kojem su otkupljeni.

Draguljarski predmeti i predmeti zlatarstva najviše se izvoze u Tursku, Italiju, Sloveniju, Austriju, Nemačku i Hrvatsku, a sve je više stanovnika koji odlučuju da unovče svoj zlatni nakit koji godinama imaju i čuvaju, potvrđuju u zlatarama i radnjama koje otkupljuju zlato širom BiH.

Otkupna cena zlata kreće se od 7,5 do 30 evra po gramu, i zavisi isključivo od broja karata, tako da je najjeftinije ono od osam karata, dok je najskuplji gram 24-karatnog.

Loša finansijska situacija prinudila je mnoge da se odluče na prodaju zlatnog nakita, čija je vrednost naglo porasla u poslednje dve godine, ističu u zlatarama.

Iako je poslednjih nekoliko meseci cena zlata nešto pala i dalje veoma dobro posluje većina radnji koje se bave otkupom zlata.

Kada je u pitanju uvoz zlata, za osam meseci ove godine u BiH je stiglo zlato i ostali draguljarski predmeti u vrednosti od četiri miliona maraka, a najviše se uvozilo iz Italije, Slovenije, Turske i Austrije.