Nikolić i Orešarski: Pojačati ekonomsku saradnju Srbije i Bugarske

Tanjug
Duboko sam ubeđen, sada više nego ikada, da ako budemo radili zajedno možemo vrlo brzo savladati probleme sa kojima se Srbija i Bugarska suočavaju i omogućiti građanima šansu da žive onako kako zaslužuju, kazao je predsednik Srbije

SOFIJA - Predsednik Srbije Tomislav Nikolić i premijer Bugarske Plamen Orešarski ocenili su danas u Sofiji da postoji mnogo prostora za unapređenje bilateralne saradnje dve susedne zemlje, pre svega u ekonomskim odnosima.

Nikolić i Orešarski su posebno istakli potencijale u oblasti energetike, infrastrukture, trgovinske razmene I turizma.

U tom smislu srpski predsednik I bugarski premijer su ukazali da je Srpsko-bugarski biznis Forum 2013, koji je počeo juče u privrednoj komori Bugarske uz učešće oko 100 bigarskih i 30 kompanija iz Srbije, jedna od aktivnosti koja će ubrzati ekonomsku sardanju privreda dve zemlje.

Kako je naveo predsednik Srbije, i jednoj i drugoj zemlji su potrebne investicije koje bi pospešile ekonomski razvoj, uz ocenu da su za strana ulaganja potrebni mir i stabilnost regiona, na čemu i Srbija I Bugarska intenzivno rade I za šta se zalažu.

Prema njegovim rečima, dve zemlje imaju prednosti koje mogu zajednički da iskoriste i da mnogo lakše izađu na treća tržišta.

Nikolić se zahvalio premijeru Bugarske na podršci koju ta zemlja pruža Srbiji u procesu evrointegracija, a Orešarski je pohvalio napore Srbije i ono što je učinila na putu u punopravno članstvo u EU i obećao nastavak podrške i pomoć Bugarske zapadnom susedu na tom putu.

Predsednik Srbije je ranije danas posetio Nacionalni istorijski muzej u Sofiji, a planiran je i radni ručak koji u njegovu čast priređuje predsednik parlamenta Bugarske Mihail Mikov.

Prvog dana posete, Nikolić je sa bugarskim predsednikom Rosenom Plevnelijevim razgovarao o odnosima dve zemlje, ekonomskoj saradnji i evropskoj budućnosti Srbije, a srpski predsednik je rekao da im je istorijski zadatak uspostavljanje i očuvanje regionalne stabilnosti i zajednička vizija Balkana, koji neće više biti crna rupa u Evropi.

Nikolić i Plevnelijev su ocenili da dve zemlje moraju biti motor progresa i ekonomskog oporavka Balkana.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare Nikolić i Plevnelijev su naznačili dobrosusedske odnose kao preduslov ekonomskog razvoja, kao i to da su i Srbija i Bugarska zemlje evropskih principa i nazora i da obe imaju zacrtan evropski put.

Nikolić je rekao da Srbija više od godinu dana daje veliki doprinos ideji da sve države jugoistočne Evrope najveći prosperitet mogu da ostvare radeći zajedno i da svoje probleme reševaju zajedno.

On je kazao da mu je izuzetno drago što je u Plevnelijevu našao sagovornika jednako zainteresovanog za viziju Balkana, koji „neće više biti crna rupa u Evropi", već region privlačan investitorima iz celog sveta koji će tek ispisati najsvetlije trenutke svoje istorije.

„Duboko sam ubeđen, sada više nego ikada, da ako budemo radili zajedno možemo vrlo brzo savladati probleme sa kojima se Srbija i Bugarska suočavaju i omogućiti građanima šansu da žive onako kako zaslužuju, ni bolje, ni gore nego što se živi u drugim, razvijenim evropskim zemljama", rekao je Nikolić.

On je podvukao da je za Srbiju izuzetno značajna podrška koju joj Bugarska pruža na putu ka EU, ističući da je Srbija pokazala ogromnu ozbiljnost i odgovornost i spremnost na kompromise.

„Uz velike napore i odricanja postigli smo istorijski sporazum sa privremenom administracijom u Prištini, koji će, nadamo se, otvoriti vrata ka trajnom rešenju pitanja južne srpske pokrajine. Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova i Metohije, ali je životno zainteresovana da svi njeni građani žive u blagostanju i miru, a time i svi koji žive na KiM, bez obzira na nacionalnu versku ili bilo koju drugu pripadnost", rekao je Nikolić.

Predsednici su se saglasili o potrebi intenziviranja odnosa dve zemlje, posebno na ekonomskom planu, i najavili saradnju na projektima od obostranog interesa, te zajedničke sednice dveju vlada.

Nikolić je naveo da će se čuvati spomenici Bugarske u Srbiji i srpski u Bugarskoj, da će se istorija pamtiti, ali da Bugarska i Srbija, dve zemlje koje su kompatibilne, treba i moraju da že i sarađu danas i sutra.

Predsednik Srbije je najavio da će pod hitno početi štampanje udžbenika na bugarskom jeziku za školarce i ukazao da Srbija ima jedan od najporogresivnijih ustava, kada su u pitanju nacionalne manjine i da je u njemu predvdijena i pozitivna diskrtiminacija.

Ističući značaj dobrosusedskih odnosa Srbije i Bugarske, Nikolić je ocenio da je pred nama istorijska prilika da se ostvari sve što je zamišljeno, da se iskoriste svi potencijali, unapredi saradnja u oblastima infrastrukture, energetike, prekogranične saradnje. . .

"Ubeđen sam da smo u prilici da se zajedno izborimo za bolju budućnost naših naroda. Sve to nam je nadohvat ruke, samo ako imamo volje i ako budemo radili zajedno", rekao je on.

Bugarski predsednik je rekao da duboko veruje u evropsku budućnost Srbije, da će Srbija otpočeti razgovore sa EU kako je i planirano, ali i ponudio pomoć na tom putu, kako ne bismo pravili iste greške koje je svojevremeno Bugarska pravila.

Srpska delegacija u kojoj su uz predsednika Nikolića i savetnici Marko Đurić I Predrag Mikić.

Obilaskom crkve Svete nedelje u Sofiji predsednik Srbije Tomislav Nikolić završio je dvodnevnu zvaničnu posetu Bugarskoj.