NEMA ZIME: Stabilno grejanje ove zime u Jagodini
JAGODINA - Javno preduzeće "Toplana" u Jagodini, koje zagreva oko 6.100 stanova, administrativni centar, socijalne, predškolske i školske ustanove i oko 1,5 milona kubinih metara poslovnog prostora, spremno će dočekati početak grejne sezone.
Dobru snabdevenost obećavaju i distributeri gasa, Elektorodistibucija sigurnu isporuku struje, dobra je ponuda drva i kod privatnika i kod Šumskog gazdinstva "Južni kučaj".
Toplana će biti tehnički spremna za start i "obećavam tople radijatore", izjavila je direktorka Nadežda Marković Purić i napomenula da je uz remont sistema, instaliran i novi kotao u Kotlarnici "Kajsijar" i remontovana oba kotla u Kotlarnici "Pivara".
Cena grejanja u Jagodini je 92,4 dinara po kvadratnom metru a Marković - Purić je dodala da će Toplana od lokalne samouprave zatražiti povećanje cene grejanja za iznos koliko su poskupili gas, struja i voda.
Ona je napomenula da je počela modernizacija kompletnog sistema daljinskog grejanja u Jagodin sredstvima iz donacije Nemačke razvojne banke Kfw koja će trajati do 2015. godine.
Osim iz Toplane, Jagodinci se greja i na struju, gas, drva i ugalj a manji deo i na lož ulje.
Gas u domovima ima preko 4.000 domaćinstava Jagodine i građani ga koriste za grejanje preko peći ili gasnih kotlova, izjavio je Tanjugu tehnički rukovodilac Radne jedinice Distribucija gasa Miroslav Todorović koja uz Jagodinu pokriva i Paraćin, Ćupriju, Lapovo...
"Sistem funkcioniše besprekorno, osim za one koji gas ne plaćaju redovno", rekao je on.
"Gasa ima i biće ga", ali je najskuplji energent za kućni budžet, cena mu je 39,40 dinara za domaćinstva bez PDV a građani plaćaju i usluge distribucije i gubitke u transportu.
Građani u Jagodini tvrde da je gas "postao najskuplji energent" i oni koji ga imaju, zimus će se dogrevati na struju ili drva ako za to imaju tehničke mogućnosti da bi umanjili račune".
Gasom se, peko vlastitih kotlarnica, greju i Opšta bolnica i Dom zdravlja, Pedagoški fakultet.
Jagodina sa izgrađenih 300 kilomatara gasovodne mreže najgasficiraniji je grad u Pomoravskom okrugu i ovom delu Srbije.
Kada je reč o ogrevnom drvetu, direktor Šumskog gazdinstva "Južni kučaj" iz Despotovca, koje pokriva opštine Pomoravskog okruga, Ranko Šikanja kaže da je za građane obezbeđeno 20.000 kubika drva a cena je 2.816 dinara "na kamionskom putu".
Mnoge sindikalne i penzionerske organizacije su ga već preuzele za svoje članove, istakao je on.
Drva nude i privatnici, kojih je ovih dana puno u gradu sa punim kamionima i traktorima po ceni od 35 do 37 evra po kubnom metru zavisno od vrste.
Uglja ima na stovarištima u Jagodini i ostalim opštinama Pomoravlja, Resave i Levča ali onog lošijeg kvaliteta.
Popularne "resavice" nema a u JP PEU "Resavica" izbegavaju odgovor na pitanje kada će ga biti i da li će ga biti za široku potrošnju.
U JP PEU, rečeno je Tanjugu, da je prioriteti Termoelektrana Svilajnac kojoj se isporučuje preko 50 odsto uglja i Termenergane sa kojima imaju ugovor o poslovnoj saradnju.
I u Elektrodistribuciji Jagodina, koja pokriva Jagodinu, Svilajnac i Rekovac, ističu da su šitem dobro pripremili, i neočekuju, osim ako ne bude nekih velikih vremenskih nepogoda, probleme u isporuci električne energije.