NOVO: Otkriven gen kriv za zaboravljanje!
KEMBRIDŽ - Uskoro ćemo moći da popijemo pilulu i izbrišemo loše uspomene.
Naučnici s Masačusetskog instituta za tehnologiju identifikovali su gen koji ima kritičnu ulogu u „uništenju sećanja“, procesu tokom kojeg se stara sećanja zamenjuju novima. Ukoliko bi mogla da se pojača uloga tog gena, nazvanog TET1, to bi moglo da dovede do novih terapija za lečenje bolesti zavisnosti i posttraumatskog stresa, tvrde naučnici.
Za istraživanje, oni su uporedili naučeno ponašanje miševa sa genom TET1 sa sličnim miševima kod kojih je taj gen isključen. Ove grupe miševa naučene su da se plaše određenog kaveza jer su svaki put u njemu proživljavali električne šokove. Miševi kod kojih je bio isključen gen, ponašali su se isto kao normalni miševi. Ipak, kada su ih stavili u kavez ponovo, a da nisu uključivali elektrošokove, dve grupe su se ponašale različito. Miševi sa genom TET1 brzo su izgubili strah od kaveza jer su nova sećanja zamenila stara. Miševi sa isključenim genom TET1 bili su i dalje traumatizovani jer su pamtili samo trenutke kada su proživljavali elektrošokove.
- Ne uče normalno, već se zaglave zato što ne mogu da ponište staro sećanje - kaže Andrij Rudenko, postdoktorant na MIT.
Naučnici misle da mogu da pronađu način da pojačaju aktivnost gena TET1 i da bi to moglo da pomogne zavisnicima i ljudima koji pate od posttraumatskog stresa.
- Najbolji način da to urade je pomoću lekova. Važno je samo da prvo identifikujemo koji lek to može da uradi - kaže Rudenko.
(A. I.)