Profesor Stiven Hoking, britanski astrofizičar i jedan od najeminentnijih naučnika današnjice, otvorio je dušu na premijeri dokumentarnog filma o svom životu.
Smela teorija
Govoreći o mogućnosti da svest nadživi ljudsko telo, Hoking je rekao da je moguće da naš mozak preživi van tela.
- Mislim da je um kao program u mozgu, koji je kao kompjuter, pa je teoretski moguće prekopirati um na kompjuter i napraviti jedan oblik života posle smrti tela - rekao je Hoking.
On je, ipak, naglasio da je ova procedura trenutno daleko van domašaja naše tehnologije.
- Priča o životu posle smrti je bajka za one koji se plaše mraka - rekao je on novinaru londonskog Gardijana.
Otkrivanje tajni
Sedamdesetjednogodišnji autor bestselera „Kratka istorija vremena“, koji je pre nekoliko dana podržao pravo na smrt bolesnih da okončaju svoj život, oboleo je od teškog poremećaja motornih neurona kad je imao 21 godinu, a lekari su mu davali još najviše tri godine života.
- Ceo život proveo sam uz pretnju da ću umreti prerano, pa sam naučio da mrzim traćenje vremena - rekao je Hoking kompjuterski generisanim glasom, pomeranjem jednog mišića na licu i treptajima oka, što koristi za komunikaciju sa spoljnim svetom.
Dokumentarac o Hokingu prati život studenta Oksforda koji je maksimalno uživao u životu pre nego što ga je teška bolest preusmerila na put otkrivanja tajni univerzuma.
Reči velikog uma
Ovako je govorio Hoking
- Moj cilj je jednostavan - kompletno razumevanje univerzuma, zašto je on takav kakav jeste i zašto uopšte postoji.
- Mi smo samo napredna vrsta majmuna na maloj planeti koja se okreće oko prosečne zvezde, ali možemo da razumemo univerzum i zato smo posebni.
- Mislim da bi kompjuterski virusi trebalo da se računaju u živa bića. Mislim da ovo govori nešto o ljudskoj prirodi: jedini oblik života koji smo stvorili je čisto destruktivan. A stvorili smo ga po svom liku.
- Mislim da ljudska vrsta neće preživeti sledećih 1.000 godina osim ukoliko se ne proširi u svemir. Ipak, ja sam optimista. Ići ćemo ka zvezdama.
- Ljudi koji se hvale svojim IQ su gubitnici.
- Postoji fundamentalna razlika između religije, koja se zasniva na autoritetu, i nauke, koja se zasniva na opservaciji i razumu. Nauka će pobediti - zato što funkcioniše.