BUGARSKA I RUMUNIJA U ŠENGENU! Ova promena značajno utiče na Srbiju, evo u kom pogledu i zašto u tolikoj meri
Ulazak Rumunije i Bugarske u Šengensku zonu na Srbiju ne utiče generalno u ekonomskom smislu koliko u bezbednosnom, a za građane se ne menja ništa ukoliko putuju u te države, ističe Bojan Stanić iz sektora za strateške analize Privredne komore. Bugarska i Rumunija su članice Evropske unije još od 2007. godine, a na potpuni ulazak u Šengensku zonu čekale su sve do sada. Stanić ukazuje da su te dve države ušle u EU preko reda.
- Imajući u vidu geopolitičku poziciju koju su imale kada je dolazilo do tih prvih tenzija nakon hladnog rata između Zapada i Rusije i zbog te pozicije na obali Crnog mora, jednostavno one su ušle mimo ispunjavanja određenih kriterijuma koji su neophodni, na primer, za Hrvatsku. Ušla je šest godina posle. Ali opet, Hrvatska je ušla u Šengen pre Bugarske i Rumunije - navodi Stanić.
Kada je reč o državljanima Srbije, koja ima bezvizni režim sa Evropskom unijom, tu se ništa ne menja u pogledu putovanja u te države.
- Ali, postavlja se pitanje da li će u smislu lakših graničnih procedura jednostavno moći da se ide brže preko Bugarske i Rumunije i samim tim da se smanji taj tranzit kroz Srbiju. To u određenom trenutku može da se desi teoretski, ali činjenica je da i Srbija napreduje ka Evropskoj uniji, ne mora nužno da postane članica, ali definitivno se radi na približavanju Zapadnog Balkana kroz tu unutrašnju regionalnu integraciju koja bi mogla postati deo zajedničkog tržišta u Evropskoj uniji slično kao što je i EFTA - smatra Stanić.
Zašto je za Srbiju značajnija Rumunija
Ukazuje da je za Srbiju mnogo značajnija Rumunija nego Bugarska zato što se dosta naših poljoprivrednih proizvoda preko Rumunije plasira dalje u svet. Njihova poznata luka na obali Crnog mora i na Dunavu, Konstanca, značajno je čvorište za transport poljoprivrednih proizvoda. To se, ističe, odnosi pre svega na kukuruz, pšenicu, proizvode primarne poljoprivrede.
- Evropska unija nekako postaje čvršća i mi postajemo još više zavisni od odnosa s njima. Ne samo kada je u pitanju trgovina sa članicama Evropske unije, nego i kada želimo da nešto transportujemo u vanevropske zemlje, imajući u vidu da se mora transportovati preko teritorije Evropske unije koja ima jedinstvenu kontrolu - objašnjava Stanić.
BiznisKurir/eKapija
SVE O KREDITIMA ZA MLADE! Ministar Mali podelio detaljne uslove: Učešće 1 odsto, vrednost do 100.000 evra, a evo kolika su kamata i period otplate!