Za Branimirom Ćaletom potera traje duže od godinu dana, a ukrajinski istražitelji su ga službeno osumnjičili za ubistvo s predumišljajem trudne Ane Kitaeve. Na temelju toga za Ćaletom je raspisana Interpolova poternica

ZAGREB - Ukrajinka Ana Kitaeva (36) upoznala je čoveka iz snova na letovanju u Hrvatskoj. Istina Branimir Ćaleta bio mlađi je od Ane sedam godina, ali par se odlično slagao. Susretali su se i u Ukrajini i Hrvatskoj, i veza je prošle godine okrunjena veridbom.

Poslednji put videli su se 17. septembra prošle godine u sobi hostela Menorahu u središtu Dnjepropetrovska.

Sledećeg jutra sobarica je ne sluteći užas koji je očekuje, ušla u tu istu sobu da je pospremi i ispod kreveta u krvavom čaršavu pronašla Anino mrtvo telo. Glava joj je bila razbijena nepoznatim predmetom. Zavrištala je i odmah zvala direktora.

Ana je u trenutku smrti bila u sedmom mesecu trudnoće, a Hrvat s kojim je planirala zajednički život netragom je nestao.

- Nas danas zanimaju samo dve stvari. Je li taj čovek još uvek živ i, ako je, gdje se nalazi - rekli su članovi Anine porodice. Roditelji o misterioznom vereniku iz Hrvatske malo znaju i nikad ga nisu uspeli da upoznaju.

Za Branimirom Ćaletom potera traje duže od godinu dana, a ukrajinski istražitelji su ga službeno osumnjičili za ubistvo s predumišljajem trudne Ane Kitaeve. Na temelju toga za Ćaletom je raspisana Interpolova poternica.

Mediji u Hrvatskoj ne kriju da se Ćaleta u ovom trenutku nalazi u malenom selu Vinovac u kamenitom zaleđu opštine Marina kod Trogira.

Nakon dramatične noći u Ukrajini pobegao je u Hrvatsku pre nego što je policija zatvorila granice i od tada je živeo i radio u okolini Primoštena.

Iz policijskih izvora moglo se saznati da je pod diskretnim nadzorom, iako pomno skriva svoje boravište. Pošto Ukrajina nije članica EU, Hrvatska nije dužna da ga izruči, ali su o mestu boravka lica sa Interpolove poternice službeno obavestili merodavne institucije. Njegovo izručenje, s obzirom na to da ima hrvatsko državljanstvo, nije moguće.

Mediji su posle otkrića zločina prozivali i upravu hostela Menorah koji je danas postao hotel s dve zvezdice, najviše zato što su policiju prekasno obavestili o pronalasku tela nesrećne žene.

Naime, u hostelu su rekli da je telo slučajno pronašla spremačica tokom jutarnjeg čišćenja, a policija je potvrdila kako su na mesto događaja pozvani tek u 14 sati poslepodne. Ova vremenska rupa pomogla je Ćaleti da se izvuče iz zemlje. Iza sebe je ostavio malo tragova. Soba je bila očišćena, sve njegove stvari su nestale, a ne zna se ni oružje kojim je ubica Ani razbio lobanju i usmrtio je.

Nikome od Anine porodice nije jasno što se dogodilo te kobne noći. Branimira optužuju da je bio patološki ljubomoran, ali niko nije verovao da je sposoban da je ubije.

Posle ubistva Ćaleta se zaposlio u jednom od primoštenskih hotela gde mu je vlasnik ubrzo dao otkaz kad je saznao da je na Interpolovoj poternici. S ocem je tokom leta prodavao voće i povrće na štandu u Primoštenu, ali uskoro prestao da koristi mobilni telefon i povukao se u izolaciju.

Bude li ikad procesuiran, preti mu zatvorska kazna od 15 godina zbog ubistva s predumišljajem. I to dvostrukog.