POLICIJA HAPSI MLADENCE: Istraga lažnih brakova Srba i Mađarica
SUBOTICA - Policija u županiji Bač-Kiskun u Mađarskoj privela je članove organizovane grupe, sastavljene od državljana Srbije i Mađarske, koja je ugovarala sklapanje fiktivnih brakova između muškaraca, državljana Srbije i žena iz Mađarske.
Portparol Policijske uprave u županiji Bač-Kiškun Krištof Gal, izjavio je da Odeljenje za pitanja migracije vodi tim povodom postupak protiv 56-godišnjeg muškarca, državljanina Srbije i njegovih saradnika.
Sumnja se da su oni od marta ove godine iz koristoljublja organizovali više brakova između muškaraca iz Srbije i žena iz Mađarske da bi muškarci na osnovu ovakvog braka stekli pravo na legalan boravak u zemljama Evropske unije.
Sumnja se da je osumničeni iz Srbije plaćao posrednike koji su našli odgovarajuće žene sa mađarskim državljanstvom i uz materijalno obeštećenje bile spremne da sklope fiktivne brakove sa muškarcima iz Srbije.
One su putem posrednika stigle u Srbiju na sklapanje braka sa muškarcima koje su tada videle prvi put u životu, a zbog jezičkih teškoća nisu mogle čak ni da komuniciraju sa njima.
Nakon sklapanja braka neveste bi otputovale u Nemačku ili u neku od zapadnih zemalja da bi tamo na osnovu mađarskog državljanstva legalizovale boravak svojih “muževa iz Srbije”.
Osumnjičeni 56-godišnji muškarac iz Srbije i jedan od njegovih saradnika iz Mađarske, 22-godišnji saradnik iz mesta Kišsalaš privedeni su pod sumnjom da su učinili krivično delo krijumčarenja ljudi.
Istovremeno, kao osumnjičene, sašlušane su dve žene, jedna 22-godišnja žena iz mesta Kišsalaš i jedna 31-godišnja žena iz Tompe.
Postoji osnovana sumnja da su one u Subotici skopile brakove iz koristoljublja sa muškarcima iz Srbije. U postupku im je, kako se sumnja, pomagala i 38-ogodišnja žena iz Srbije, kao i dve žene iz Mađarske, jedna od 46-ogodišnjakinja iz Tompe i 27-mogodišnjakinja iz Kišsalaša.
U županji Bač-Kiškun u toku je provera oko sto brakova za koje se sumnja da su skopljeni iz interesa.
Mađarski državni organi otkrili su više slučajeva „brakova iz interesa” državljana Srbije i Mađarske, koji su se najčešće sklapali u Subotici zarad lakšeg sticanja radnih dozvola naših državljana u zemljama Evropske unije.
Istraga je pokrenuta nakon što je ambasada Mađarske u Srbiji uočila da se ođednom traži uvođenje velikog broja izvoda iz matične knjige venčanih iz Srbije u matične knjige Mađarske.
Kako se navodi, prvi brak iz interesa između muškarca, državljanina Srbije, i državljanke Mađarske sklopljen je ove godine u martu, a nakon pokretanja istrage otkriveno je više takvih slučajeva.
Imajući u vidu da Srbija nije član Evropske unije, državljani Srbije imaju problema sa sticanjem dozvole za stalni boravak i dozvole za rad u zemljama Evropske unije, pa se sumnja da su fiktivni brakovi služili izigravanju ovih propisa i “srpski muževi” su na taj način dobili pogodnosti, a “kupljene žene” novac.
Prema istrazi, za fiktivni brak žene su dobijale oko 100-150 hiljada forinti (oko 350-500 evra), i obećano im je da zbog fiktivnog braka neće imati nikakvih posledica i da za nekoliko meseci mogu i da se razvedu.
Na dan venčanja kuriri su odlazili u Mađarsku po “neveste”, koje su samo usput mogle da saznaju s kim treba da sklope brak.
Najviše takvih brakova sklopljeno je u Subotici, gde je sve bilo pripremljeno, samo je trebalo reći ono sudbonosno “da”.
"UVEREN SAM DA ĆETE I UBUDUĆE USPEŠNO IZVRŠAVATI NAMENSKE ZADATKE" Predsednik Vučić čestitao Dan Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane