Nek se preispita slučaj, jer ja imama puno obaveza, a moram da sedim ovde”, naveo je Mišković
SPECIJALNI SUD: Mišković traži od tužilaštva da preispita optužnicu! Autor: Tanjug

BEOGRAD - Vlasnik Delta holdinga Miroslav Miškovioć ponovo je danas zamolio tužilaštvo za organizovani kriminal da preispita optužnicu protiv njega za zloupotrebe sa putarskim preduzećima ističući da on i dalje ne razume za šta mu se sudi.“Pa nisu putarska preduzeća propala za 3,3 miliona evra pozajmice Nibens grupi.

Poslovali smo sa dobiti od 40 miliona pa da smo hteli izvlačili bi nešto tada...”, naveo je Mišković u nastavku danasnjeg suđenja u Specijalnom sudu u Beogradu.

On je, kako je naveo, izgubio u poslu sa Geneksom 133 miliona evra, a ovde se raspravlja o 3,3 miliona evra.

“Nek se preispita slučaj, jer ja imama puno obaveza, a moram da sedim ovde”, naveo je vlasnik Delte.

Prethodno je na njegova pitanja odgovarao bivši direktor Preduzeća za puteve Niš i Partizanski put Zoran Mihailović, navodeći da u tim preduzećima nikada nije video ni vlasnika "Delta Holdinga" niti njegovog sina Marka.Mihailović je negativno odgovorio i na pitanja Miškovića - da li je ikada urgirao da se neko zaposli, da se dobije neki posao ili kredit, kao i da li je obišao neke radove.

Mišković je na to ukazao da on inače ima običaj da obilazi svoje kompanije kada se izvode radovi.Vlasnik Delta holdinga je Mihailovića pitao da li mu je bio poznat podatak da je prema revizorskom izveštaju – 2006. i 2007. dobit putarskih preduzeća bila preko 40 miliona evra, na šta je Mihailović rekao da nije to znao, kao i da nikada nije čuo da se izvlači novac iz putarskih preduzeća.Na pitanje da li su prema njegovom mišljenju putarska preduzeća propala zbog pozajmice Nibens grupi od 3,3 miliona evra, Mihailović je odgovorio da nisu.

Mihailović takođe izneo kritiku na Vladu Srbije zbog ugovora sa firmom iz Azejberžana koji, kako je naveo, nije dobar za podizvođače koji nose većinu posla.Odgovarajući na pitanja Miškovićevih branioca Zdenka Tomanovića, Mihailović je naveo da nikada nije primio nijednu naredbu ili uputstvo od Miškovićevih, niti su oni donosili neke odluke".On je objasnio da je za njega vlasnik kompanije za koju je radio Nibens grupe - u čijem su sastavu bila PZP Niš i Partizanski put, bio Milo Đurašković koji je , kako je naveo, donosio sve strateške odluke u vezi poslovanja.Mihailović je napomenuo da njemu za posao uoptše nije ni bilo bitna vlasnička struktura kompanije, ali i da ništa protiv nije imao da iza Nibens grupe stoji Delta, čak šta više njemu je to bilo poželjno.Odgovarajući na pitanja tužioca, Mihailović je rekao da je Miškovića "sreo" na neformalnom ručku u "Kolonijal sanu" na koji ga je pozvao Đurašković.

"Tu se nije govorilo o poslu, već o nekim trivijalnim temama. Ja ne mogu da kažem da poznajem Miroslava Miškovća već samo da sam ga sreo na ručku", naglasio je optuženi za pomaganje u zloupotrebama sa putarskim preduzećima.

Mihailović je ranije danas negirao krivično delo, ističući da se u berzanske i bankarske poslove uopšte ne razume i da je u najvećem delu svoj posao obavljao na terenu.

Odbrana vlasnika Delta holdinga Miroslava Miškovića podneće sledeće sedmice Evropskom sudu za ljudska prava predstavku zbog prekomernog opterećenja Miroslava Miškovića u krivičnom postupku koji se protiv njega vodi u Specijalnom sudu zbog optužbi za zloupotrebe sa putarskim preduzećima.

Miškovićev branilac Zdenko Tomanović rekao je novinarima u pauzi suđenja da je žalba u pripremi i da će biti podneta iduće sedmice.

On je podsetio da je Mišković bio u pritvoru sedam meseci, da je za odbranu sa slobode položio 12 miliona evra, da mu je blokirano 40 miliona evra imovine i da mu se ne dozvoljava da putuje u inostranstvo.

Tomanović je rekao da je mera po kojoj se Miškoviću ne dozvoljava putovanje u inostranstvo prekomerna, čak i za praksu domaćih sudova, jer to, kako je naveo, nije uobičajeno čak ni kad su u pitanju okrivljeni za mnogo teža krivična dela.

Advokat je izrazio očekivanje da će Evropski sud razmatrati njihovu žalbu i da će je pozitivno rešiti, s obzirom na njegovu praksu i praksu drugih sudova u Evropi.

Odbrana vlasnika "Delta Holdinga" Miroslava Miškovića, optuženog za zloupotrebe sa putarskim preduzećima, ranije je izjavila da predaje žalbu na sudsko rešenje kojim su mu za još tri meseca produžene mere oduzimanja pasoša i napuštanja boravišta.

U nastavku suđenja u Specijalnom sudu u Beogradu Miškoviću, njegovom sinu Marku, vlasniku "Nibens grupe" Milu Đuraškoviću i još osmorici optuženih, Miškovićev branilac Zdrenklo Tomanović je rekao da danas ističe rok za predaju te žalbe i da će ona danas biti podneta sudu.(Žalba se podnosi preko prvostepenog suda koji je doneo rešenje na koje se žali, u ovom slučaju Specijalnom, a o njoj će odlučivati Apelacioni sud).

Sudija Vladimir Vučinić ukazao je da žalba ne može da ode iz Specijalnog suda u Apelacioni sud, dok traje suđenje koje je zakazano do kraja sedmice, jer sa njom moraju da odu i spisi predmeta, koji su međutim, neophodni za vođenje procesa.Tako će biti i sa žalbom koju je sudu 25. aprila podneo drugi Miškovićev branilac Nebojša Maraš, napomenuo je sudija.


Apelacioni sud u Beogradu je juče potvrdio rešenje kojim je predviđeno da bez pasoša još tri meseca bude i Miškovćev sin Marko, uz meru zabrane napuštanja boravišta.Specijalni sud u Beogradu produžio je sredinom aprila za još tri meseca meru oduzimanja pasoša vlasniku Delta holdinga, i istovremeno odbio njegovu molbu da mu trajno vrati pasoš i ukine zabranu napuštanja boravišta, čime je Miškoviću onemogućeno da putuje u inostranstvo.

Miškoviću je oduzet pasoš i izrečena zabrana napuštanja boravišta 23. jula prošle godine, kada je uz jemstvo od 12 miliona evra koje je uplatila njegova kompanija u gotovini na račun suda, pušten iz pritvora. Od kada se brani sa slobode, vlasnik Delta holdinga se tri puta obraćao sudu da mu vrati putnu ispravu i omogući put u inostranstvo na sastanke s poslovnim partnerima.Sud je samo u decembru prošle godine Miškoviću odobrio put u London i privremeno mu vratio pasoš, dok je u januaru i aprilu odbio njegove zahteve za putovanja u Holandiju i Italiju.

Mišković je na suđenju u više navrata apelovao na sud da mu vrati pasoš navodeći da je on vlasnik više firmi u inostranstvu, a pasoš njegovo sredstvo za rad.

U nastavku suđenja odbranu je izneo optuženi Zoran Mihajlović, koji je negirao navode optužnice koja ga tereti za krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica izvršena pomaganjem.On je istakao da nikada nije bio upućen u berzansko poslovanje, nije se bavio bankarskim poslovanjem, prenosima udela, kapitala, bankarskim garancijama, jemstvima, cesijama...u Puteve Srbija je ušao u svega dva ili tri puta. Mihailović je detaljno opisivao svoju saradnju sa vlasnikom “Nibens grupe” Milom Đuraškovićem koji ga je doveo za direktora u Preduzeće za puteve Niš 2005. godine, ističući da nikada nije posumnjao da se Đurašković i drugi menadžent bavi nekim nezakonitim radnjama.

“Nikada nisam ušao u banku, time su se bavili drugi ja sam bio na terenu radio...”, rekao je optuženi i naglasio da ga niko nikada ni pismeno ni usmeno nije upozorio da neki ugovor nije u redu, ili revizorski izveštaji.Objašnjvajući zašto je 2008. godine rešio da napusti tu firmu, Mihailović je, pored ostalog, naveo da su plate radnicima u vreme njegovog mandata rasle i uvek isplaćivane na vreme, ali da je izbio problem sa sindikatima.U to vreme, kada je krenula i svetska ekonomska kriza, investitori su se u sred poslova povlačili, a vlasnik se zaduživao, što on nije odobravao.

“Ja sam hteo da tužimo glavnog investitora - Puteve Srbije, državu...ali se vlasnik (Đurašković) sa tim nije složio”, rekao je Mihailović.U tim situacijama nije mogao da održi isti broj radnika sa istim platama. Takođe nije hteo da “Nibens” (u čijem je sastavu bio PZP Niš) ima dalju ekspanziju da se kupuje Fam i druga putarska preduzeća.

Đurašković je, kako je naveo, kada se zaduživao pravio projekcije nisu bile bazirane samo na relaciji sa Putevima Srbije, već i na dobijanju poslova na Koridoru 10, na koridoru prema bugarskoj granici i koridoru prema makedonskoj granici.Ispričao je sudu da je 2009. prešao u PZP Partizanski put, takođe u sastavu Nibens grupe. To preduzeće je, iz njemu nepoznatih razloga, prestalo da dobija poslove od grada 2009. godine.Miroslav Mišković je krajem decembra završio izlaganje svoje odbrane, a njegov sin, kao i Đurašković to su učinili krajem februara.

U nastavku suđenja i ostali optuženi će izložiti odbranu , nakon čega će otpočeti dokazni postupak.

Na optuženičkoj klubi je i predsednik Skupštine akcionara PZP "Niš" Darko Jevtić, akcionar u tom preduzeću Zoran Kaitović, bivši direktor "Delta brokera" Predrag Filipović, bivši direktor komapnije "Mera invest" Živojin Petrović i Jadranka Bardić. Optužnica ih tereti da su od 2005. do 2010. godine putarska preduzeća, iz kojih su nezakonito izvlačili novac, oštetili za 16,95 milijardi dinara, a utajom poreza budžet za 472 miliona dinara. Svi optuženi brane se sa slobode.

Suđenje je počelo u 9.30, a trajaće do kraja nedelje. Miškovićima i Đuraškoviću se na teret stavljaju krivična dela zloupotreba položaja odgovornog lica u saizvršilaštvu i poreska utaja. Za oba dela zakonom je zaprećena kazna do 10 godina zatvora.

marko-miskovic.jpg
Tanjug