UBISTVO SLAVKA ĆURUVIJE: Krenula prva saslušanja u okviru dopune istrage!
BEOGRAD - Prva saslušanja svedoka u dopuni istrage protiv četvorice osumnjičenih pripadnika Državne bezbednosti za ubistvo novinara i vlasnika "Dnevnog telegrafa" Slavka Ćuruvije 1999. godine obavljena su tokom protekle sedmice, a nova, prema braniocima, još nisu zakazana zbog godišnjih odmora.
U okviru dopune istrage, koju po nalogu suda sprovodi Tužilaštvo za organizovani kriminal u utorak i sredu su svedočili nekadašnji zamenik načelnika Sedme uprave DB-a Aleksandra Radojičić, bivši zamenik načelnika Uprave kriminalisticke policije Dragan Karleuša i nekadašnji pripadnik Poskoka i UBPOK-a Lazar Janković.
Pozivu za saslušanje se nisu odazvali nekadašnji oficir za bezbednost JSO Veselin Lečić i pripadnik DB-a Branko Važić.
Branilac dvojice osumnjičenih Milana Radonjića i Ratka Romića, advokat Zora Dobričanin Nikodinović rekla je da za sad nisu zakazana nova saslušanja svedoka, jer su u toku godišnji odmori.
Inače Specijalni sud u Beogradu 24. jula je vratio na dopunu istrage optužnicu podignutu u junu protiv Radonjića, Romića, kao i tadašnjeg načelnika Resora DB Radomira Markovića i pripadnika rezervnog sastava tog resora Miroslava Kuraka.
Tužilaštvo za organizovani kriminal je odmah donelo naredbu o dopuni istrage radi boljeg razjašnjenja stvari u tom predmetu, da bi se ispitala osnovanost navedene optužnice i da bi se prikupili određeni dokazi.
Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je 6. juna optužnicu protiv njih zbog sumnje da su "iz niskih pobuda" ubili novinara i vlasnika lista "Dnevni telegraf" Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999. godine. Oni su optuženi za krivično delo teško ubistvo.
Marković se tereti da je to delo izvršio u podstrekavanju, a ostali su optuženi kao saizvršioci.Radonjić i Romić su u pritvoru, Marković je u zatvoru u Požarevcu na izdržavanju kazne zatvora od 40 godina, a Kurak nije dostupan pravosudnim organima i za njim je raspisana međunarodna poternica.
Ubistvo je izvršeno u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe Dnevnog telegrafa, u vremenu između 16 i 39 i 16 i 45.Ćuruvija je ubijen na Uskrs, 11. aprila 1999, tokom NATO bombardovanja SR Jugoslavije.
Ključni svedok u ovoj istrazi nakon čijeg iskaza su uhapšeni optuženi 13. januara ove godine je nekadasnsji pripadnik DB, odnosno komadant jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija.
Ulemek je na svoju inicijativu, bezuslovno, 8. januara dao iskaz tužilaštvu u kom je detaljno ispričao svoja saznanja o toj likvidaciji.Sa Ćuruvijom je u vreme ubistva tada bila njegova nevenčana supruga, istoričarka Branka Prpa, koja je svedočila u istrazi tokom koje je saslušano više desetina svedoka, a poslednji je svedočio u sredu nekadašnji ministar unutrašnjih poslova Dušan Mihajlović.
U vreme ubistva Ćuruvije na vlasti u Srbiji je bila koalicija SPS, JUL i SRS.Radomir Marković je uhapšen u februaru 2001.
Osuđen je na maksimalnu zatvorsku kaznu od 40 godina zbog ubistva Ivana Stambolića 25. avgusta 2000. godine i četvorice članova SPO u atentatu na vođu SPO - Vuka Draškovića na Ibarskoj magistrali, 3. oktobra 1999.
Radonjiću i Romiću sudi se u Višem sudu u Beogradu i za pomaganje u pokušaju ubistva Draškovića u Budvi 2000. godine.
Prvostepeno su bili osuđeni na osam i sedam godina zatvora, ali je ta presuda ukinuta i u toku im je ponovljeno suđenje.
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"