Pravna zavrzlama Onda kad ne postoji bilateralni ili multilateralni ugovor, osoba se izručuje po principu reciprociteta

BEOGRAD - Srbija nema potpisan sporazum o ekstradiciji s Narodnom Republikom Kinom, ali to ne bi trebalo da bude problem prilikom izručenja Marka Milićeva, osumnjičenog za saobraćajnu nesreću na Brankovom mostu, tvrde sagovornici Kurira.

Šalju ga nazad

- Kad ne postoji bilateralni ili multilateralni ugovor, primenjuje se opšti pravni proces koji se zove reciprocitet, na osnovu kog osoba može biti isporučena Srbiji - kaže za Kurir bivši visoki funkcioner Interpola. On dodaje da od zemlje do zemlje zavisi koliko bi eventualno moglo da prođe od hapšenja Milićeva u Kini do njegove isporuke Srbiji.
Darko Trifunović, predavač na Fakultetu bezbednosti, takođe je uveren da ne bi trebalo da bude problema u vezi sa isporukom Milićeva, baš zbog dobrih odnosa Srbije i Kine.

- Verujem da će, ukoliko Milićev bude uhapšen u NR Kini na zahtev naše zemlje, bez ikakvih problema biti isporučen. Razloga za to je više - prijateljski odnosi naših zemalja, činjenica da on tamo sigurno nema prijavljen boravak, kao i da nije oženjen Kineskinjom. Dakle, ne postoji ništa što bi osporavalo njegovo izručenje. S druge strane, ukoliko je na teritoriju Kine ušao ilegalno, to je razlog više da ga onog trenutka kad ga uhvate ekspeduju u našu zemlju - navodi Trifunović.

Kako Peking kaže

Advokat Nebojša Anđelković kaže da bi, s jedne strane, mogao da bude problem to što nemamo potpisan sporazum, ali pojašnjava da to ipak zavisi od zemlje u kojoj je osoba uhapšena:
- Pošto je u konkretnom slučaju reč o osobi koja se nalazi van teritorije Srbije, ako se uhapsi u zemlji s kojom nemamo sporazum, o njegovoj isporuci odlučuju isključivo pravosudni organi te zemlje, u ovom slučaju Kine.

(J. R.)
darko-trifunovic.jpg
Kurir štampano