Imao je vremena da, pre raspisivanja poternice za njim, dobije vizu i da se pre ove hajke bezbedno nađe na teritoriji Kine, kaže Marko Nicović, nekadašnji šef beogradske policije

BEOGRAD - Marko Nicović, nekadašnji šef beogradske policije, kaže da je Marko Milićev iz Turske u Kinu mogao da ode na dva načina - legalan i ilegalan.

- Moguće je da je Milićev, pre nego što je označen kao osumnjičeni za saobraćajnu nesreću na Brankovom mostu, u Beogradu aplicirao za kinesku vizu i da mu je ona legalno izdata. Imao je vremena da, pre raspisivanja poternice za njim, dobije vizu i da se pre ove hajke bezbedno nađe na teritoriji Kine - kaže Nicović.
Međutim, kako kaže, moguće i da je Milićev u Turskoj imao pomagače, koji su mu obezbedili lažni pasoš i lažnu vizu.

- Turska predstavlja raskrsnicu kriminalcima između Evrope i Azije i on je tamo mogao da dobije lažne papire s kojima je ušao u Kinu. Budući da je on označen kao neko ko pripada kriminalnom miljeu, on se u Turskoj lako snašao za te lažne dokumente, ali za njih je morao debelo da plati. Ti papiri koštaju 30.000 evra, pa i više - objašnjava Nicović.

Inače, srpski državljani u Kinu mogu da putuju samo ako imaju vizu, koju izdaje Ambasada Narodne Republike Kine u Srbiji. Normalan postupak za izdavanje vize traje pet dana, a ubrzani postupak do dva radna dana, i to uz doplatu od 20 dolara. Kineska viza izdaje se na mesec dana, a od 1. septembra 2013. godine turistička viza u Kini se može produžiti na 30 dana.