Jedan od optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, nekadašnji šeg beogradske tajne službe, tražio je da BIA dostavi sudu transkripte

BEOGRAD - Milan Radonjić, jedan od optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, predlagao je da se u istrazi izvrši uvid u snimljene razgovore Aleksandra Tijanića, koji je nekadašnja Državna bezbednost (DB) napravila u aprilu 1999., a koji bi trebalo da se nalaze u Bezbednosno-informativnoj agenciji (BIA).

List Danas navodi da to proizilazi iz odgovora odbrane na optužnicu za Ćuruvijino ubistvo, u koji je list imao uvid, a da je Tužilaštvo predlog odbilo. Radonjić je 3. juna predložio da se u toku istrage "preduzme i dokazna radnja uvida u snimljene razgovore BIA prema Tijaniću iz aprila 1999. godine, ili u transkripte snimljenih razgovora koji bi trebali da se nalaze u njegovom dosijeu i čitanja tih transkripata, jer mu je poznato da su takvi podaci postojali i da bi morali i sada da postoje".
tijanic.jpg
Kurir 

On je ukazao i da se čitav istražni postupak "dobrim delom temelji na merama nadzora i snimanja komunikacija koje su obavljane putem telefona i drugih tehničkih sredstava".
Radonjićev advokat Zora Dobričanin Nikodinović tvrdi da je odluku Tužilaštva da taj predlog odbije, jer "pribavljanje snimljenih razgovora BIA prema Tijaniću iz aprila 1999. ne bi doprinelo boljem razjašnjenju ove krivično-pravne stvari", dobila mejlom 6. juna. Istog dana je stigla i Naredba o završetku istrage, mada postoji rok od osam dana da se Radonjić obrati sudiji Specijalnog suda koji treba da odluči o uvidu u Tijanićeve razgovore.

"Okrivljeni smatra da bi se preslušavanjem ovih razgovora ili čitanjem transkripata mogli prikupiti podaci od značaja za odbranu", tvrdi Nikodinović.
Radonjić i Ratko Romić su u pritvoru od 14. januara, a zakonski rok za podizanje optužnice je šest meseci od pokretanja istrage.

Specijalni sud je 24. jula vratio optužnicu za Ćuruviju Tužilaštvu za organizovani kriminal na dopunu istrage, nakon razmatranja odgovora advokata četvorice optuženih nekadašnjih funkcionera DB, a pored Radonjića i Romića optuženi su tadašnji načelnik DB Radomir Marković i operativac Miroslav Kurak, koji je u bekstvu.