Voz smrti U akciji tužilaštava za ratne zločine Srbije i BiH privedeno je 15 osumnjičenih, među njima i Gojko Lukić, brat haškog osuđenika Milana Lukića

BEOGRAD - Gojko Lukić (58), brat haškog osuđenika Milana Lukića, Boban Inđić, komandant interventne višegradske brigade, Luka Dragićević, komandant višegradske brigade, i još 12 ljudi uhapšeni su zbog sumnje da su 1993. iz voza Beograd-Bar oteli i ubili 20 ljudi!

U akciji srpskog i Tužilaštva za ratne zločine BiH, u Srbiji je privedeno pet osumnjičenih kojima je sinoć određen pritvor do 30 dana, a u BiH deset njih. Na teritoriji Srbije, osim Lukića, uhapšeni su J. L. (61), Lj. V. (52), D. V. (54) i D. Đ. (39).

- Sumnja se da je Milan Lukić organizovao vojnu grupu, koja je 27. februara 1993. na stanici u Štrpcima zaustavila voz. Nasilno su izveli putnike - 18 Bošnjaka, jednog Hrvata i osobu nepoznate nacionalnosti, od kojih je najstariji imao 59, a najmlađi 16 godina - saopštio je MUP Srbije. Inače, Milan Lukić je u Hagu osuđen na doživotnu robiju zbog zločina nad Muslimanima u Višegradu 1992. i 1993, ali ne i zbog zločina u Štrpcima.

Samo jedan osuđen

Osumnjičeni su putnike vojnim kamionom odvezli u Višegrad, u OŠ u Prelovu.

- Civile su, kako se pretpostavlja, odveli u fiskulturnu salu, gde su ih zlostavljali, uzeli im novac, čekove i druge vrednosti, dok su nekima naredili da se skinu. Držali su ih dva sata, a onda vezali žicom i odvezli u selo Mušići. Kamion su zaustavili u blizini spaljene kuće - navodi policija. Milan Lukić i još jedna osoba odveli su putnike do zgarišta, a potom su odjeknuli pucnji.

- Nakon streljanja osumnjičeni su se vratili u Prelovo. Tela žrtava su narednog dana bačena u Drinu, dok su garderoba i lične stvari spaljeni u školskom dvorištu - saopštio je MUP.

Za ovaj zločin zasad je osuđen samo Nebojša Ranisavljević iz Despotovca, na 15 godina zatvora. On je bio pripadnik voda „Osvetnici“ u sastavu interventne čete Bobana Inđića.

Trgovina grobovima

I posle 21 godinu posmrtni ostaci žrtava nisu nađeni, dok su na mukama porodica pojedini zarađivali novac.

- Stalno se manipulisalo o lokaciji pokopa žrtava, pa su mnogi varali njihove porodice, koje nisu pitale za cenu samo da sahrane najmilije. Cena mapa nepostojećih grobnica rasla je iz godine u godinu - kaže izvor Kurira i dodaje da su dosad nađeni posmrtni ostaci tri žrtve u jezeru Perućac.

Pretnje svedoku
DOBIĆEŠ METAK U ČELO

Kako saznajemo, jedan svedok je svojevremeno dolazio u Prelovu sa dva pratioca iz Višegrada, obučena u crne kombinezone, koji su vršili mu pretili da ne pokaže gde su posmrtni ostaci. Jedan mu je s leđa rekao: „Odavde nećeš živ izaći ako pokažeš“, a drugi: „Može da se desi da zbog ovakvih stvari dobiješ metak u čelo.“

Vladimir Vukčević
DRŽAVNI ORGANI SVE OPSTRUIRALI

Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević doneo je juče naredbu za sprovođenje istrage protiv pet osumnjičenih. On je sinoć rekao da se na ovakav rasplet slučaja Štrpci čekalo godinama, između ostalog i zbog opstrukcije državnih organa. Tužilac je napomenuo da bi „bilo besmisleno ukazivati i trošiti energiju“ na to ko je odgovoran i u čemu je opstrukcija i da je Tužilaštvo pre dve godine ponovo otvorilo rad na slučaju, što je i dovelo do ovakvog raspleta.

- Između ostalog, promenili smo i pripadnike policije koji rade na tom predmetu, mislim da je to bio dobar potez, to je dovelo do ovoga što se sada dešava - rekao je on.

Brat žrtve Nijazima Kajevića
SVI SU NAM OBEĆAVALI

Čekali smo 21 godinu da se ovaj slučaj procesuira. Hapšenje zločinaca i izvođenje pred sud obećavali su nam i Dobrica Ćosić i Slobodan Milošević. Kod Nikole Šainovića bili smo više od 30 puta. Nadamo se da će suđenja biti, da će se privesti kraju. Sad je najvažnije da se nađu posmrtni ostaci ubijenih - kaže za Kurir Nail Kajević, brat otetog Nijazima.

On dodaje da je mesec dana pre otmice bilo informacija o tome šta se sprema, ali da niko ništa nije preduzeo da to spreči.
(Z. Š.)

Žrtve

- Esad Kapetanović (19)
- Ilijaz Ličina (43)
- Fehim Bakija (43)
- Šećo Softić (48)
- Rifet Husović (26)
- Senad Đečević (16)
- Ismet Babačić (30)
- Halil Zubčevic (49)
- Adem Alomerović (59)
- Muhedin Hanić (27)
- Safet Preljević (22)
- Džafer Topuzović (55)
- Rasim Ćorić (40)
- Fikret Memetović (40)
- Favzija Zeković (54)
- Nijazim Kajević (30)
- Zvezdan Zuličić (23)
- Jusuf Rastoder (45)
- Toma Buzov, vojni pensioner iz Beograda