HTELI DA UBIJU KUSTURICU: Hapšenjem za Štrpce sprečen atentat na režisera!
Poznatog reditelja Emira Kusturicu (60) hteli su da ubiju nekadašnji pripadnici grupe „Osvetnici“ jer su smatrali da ugrožava njihove poslovne interese od izvora bliskih istrazi! To je otkriveno prisluškivanjem razgovora članova grupe, koji su duže vreme bili na „radaru“ srpske i bosanskohercegovačke policije.
- Policija je ovo saznala dok je prisluškivala razgovore uhapšenog Bobana Inđića, komandanta interventne višegradske brigade. Iz tih razgovora se čulo da im Kusturica predstavlja smetnju zbog bliskosti s predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i da su zbog toga u opasnosti. Posebno im je trn u oku bio Kusturičin projekat Andrićgrad kod Višegrada i lokali koje je tamo sagradio i rentirao - kaže dobro obavešteni izvor iz istrage, piše list Alo.
Kusturica bez komentara
Emir Kusturica juče nije želeo da komentariše naša saznanja da su mu „Osvetnici“ radili o glavi.
- Stvarno nemam vremena za komentare. Na sastanku sam, čujemo se - kratko nam je rekao reditelj i prekinuo vezu.
Inače, policije Srbije i BiH su, po nalogu tužilaštva obe države, uhapsile i Gojka Lukića, brata haškog osuđenika Milana Lukića (47), zbog sumnje da je počinio ratni zločin u Štrpcima 1993. U ovoj zajedničkoj akciji u Srbiji je uhapšeno pet, a u BiH 10 osoba zbog sumnje da su počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Oni se sumnjiče da su 1993. na železničkoj stanici u mestu Štrpce iz voza koji je saobraćao na relaciji Beograd-Bar izveli 20 putnika, koji su ubijeni.
Hapšenja u regionu
Među uhapšenima je i komandant višegradske brigade Luka Dragićević, koji je uhapšen u Srbiji. Kako se navodi u saopštenju Državne agencije za istrage i zaštitu BiH, u Prijedoru i Višegradu su uhapšeni i Obrad Poluca (43), Novak Poluca (51), Oliver Krsmanović (51), Petko Inđić (54), Radojica Ristić (45), Momir Nikolić (52), Vuk Ratković (64) i Dragan Lakić (54) zbog sumnje da su na području Višegrada tokom 1993. počinili krivično delo iz člana 173 KZ BiH, ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Krsmanoviću se pred Sudom BiH već sudi za ratni zločin na području Višegrada i učestvovanje u silovanju Bošnjakinja tokom 1992.
- Među osumnjičenima ima visokorangiranih vojnih zvaničnika VRS iz tog perioda, kao i direktnih izvršilaca koji su učestvovali u surovim mučenjima i kasnijim egzekucijama žrtava, koje su nakon ubistva bačene u reku Drinu - saopšteno je iz Tužilaštva BiH.
Postupajući po naredbama Suda BiH, pripadnici SIPA su pretresli i objekte na tri lokacije na području Višegrada kako bi pronašli i privremeno oduzeli predmete koji mogu poslužiti kao dokaz u daljem postupku.Zamenik tužioca za ratne zločine Srbije Bruno Vekarić smatra da je suština ovog predmeta dobra regionalna saradnja, ali i priznaje da je bilo zataškavanja.
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta