Ubistva novinara biće rasvetljena
BEOGRAD - Nadležni tužioci Srbije poručili su da će pravda biti zadovoljena i rasvetljene okolnosti ubistava novinara Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića, ističući da su ti predmeti prioriteti u njihovom radu. Republički tužilac Zagorka Dolovac rekla je da je tužilaštvo svesno značaja slučaja Dade Vujasinović, ali da "protok vremena i dokazi koji nisu na adekvatan način fiksirani odmah po izvršenju krivičnog dela, remete istragu ubistva novinarke".
Dolovac je u izjavi za Novi magazin u specijalnom dodatku "Državni zločini bez kazne", posvećenoj godišnjicama ubistava novinara, ocenila kao napredak što je isključena ranija teza da je reč o samoubistvu i utvrđeno "da je u pitanju ubistvo novinarke koja je objektivno i pošteno radila svoj posao".Prema njenim rečima, posle revizije, Više javno tužilaštvo u Beogradu vodi pretkrivični postupak u okviru kog je saslušano više svedoka.
"Ponovo su saslušani i veštaci Kunjadić, Aleksandrić i Alimpijević. Postoji jaka volja tužilaštva da se reši ubistvo Dade Vujasinović koje je postalo metafora za opasnost novinarske profesije i slobodnog istraživačkog novinarstva 1990-ih godina kada su i drugi novinari stradali zbog poštenog i časnog obavljanja svoje profesije", navela je Dolovac.
Tužilaštvo ima visok stepen svesti o neophodnosti rešavanja ovog slučaja, kao i da za to postoji veliki javni interes, dodala je ona. Dada Vujasinović je ubijena 8. aprila 1994. godine u svom stanu u Novom Beogradu. Ona je za "Dugu" izveštavala sa ratišta i o beogradskom podzemlju, kao i o bliskim vezama politike i krimimala. Deceniju i po njena smrt je vođena kao samoubistvo, a u januaru 2009. tužilaštvo je utvrdilo da je reč o ubistvu.
Specijalni tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević, u čijoj nadležnosti je istraga ubistva Slavka Ćuruvije ubijenog 11. aprila 1999. godine u centru Beograda, na ulazu zgrade u kojoj je stanovao, izrazio je uverenje da će slučaj biti rešen."Zbog delikatnosti predmeta ne mogu sada da govorim više, ali siguran sam da ćemo slučaj okončati. Znam da nam protok vremena nije saveznik i zbog toga smo na rešavanju ubistva Slavka Ćuruvije angažovali sve kapacitete ne bismo li taj nedostatak prevazišli i što pre rešili slučaj", kazao je Radisavljević Novom magazinu.
Radisavljević je naglasio da Tužilaštvo i on lično poštuju interes javnosti, posebno novinarske, kao i da zločin mora da ima sudski epilog. "Slavka Ćuruvije se ne sećamo samo uoči godišnjice ubistva, već je rasvetljavanje tog zločina prioritet u radu Tužilaštva za organizovani kriminal. Na predmetu radimo intenzivno, pa i bukvalno u vreme dok razgovaramo", kazao je tužilac. Ćuruvija i njegovi listovi "Dnevni telegraf" i "Evropljanin" bili su među vodećim kritičarima režima Slobodana Miloševića uoči i tokom bombardovanja Srbije.
Ispred svoje zgrade ubijen je 11. juna 2001. u Jagodini i dopisnik "Večernjih novosti" Milan Pantić. On je ubijen posle serije tekstova o ekonomskom kriminalu u pomoravskom regionu, zloupotrebama u privatizacijama i poslovanju opštinskih vlasti. Osim pomenutih nerešenih ubistva još nije rasvetljen ni bombaški napad na novinara "Vremena" Dejana Anastasijevića i njegovu porodicu od 14. aprila 2007. godine, takođe izveden u porodičnom stanu.
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta