NEOBIČNI POZIVI POLICIJI: Dođite brzo, Betmen je na mom prozoru!
Ovaj poziv starije Beograđanke na broj 192 samo je jedan od oko 700.000, koliko godišnje stigne u beogradski Komandno-operativni centar Dežurne službe PU Beograd. Ivana Grbović, policijska službenica koja radi kao operater na sistemu 192, za Kurir kaže da ovo nije usamljen slučaj i da ovakvih i sličnih poziva ima gotovo svakodnevno.
Šta je Novak uradio?
- Jedna žena nas je zvala da prijavi Betmena. Kazala je: „On doleće svako veče na deveti sprat, učinite nešto!“ Sećam se da je jedna bakica zvala da proveri da li igra Novak Ðoković u Londonu. Kad sam joj odgovorila da igra, tražila je da joj kažem koji je rezultat i rekla: „Nije problem, ostaću na vezi koliko treba, samo da saznam da li je Novak pobedio“ - kaže Grbovićeva kroz blag osmeh.
Priču nastavlja njena koleginica Tanja Šaponjić, koju je pozvao građanin da prijavi da dugo čeka autobus.
- Rekao je da sat vremena čeka autobus i da pošaljemo patrolu da ga preveze. Onda je jedna žena zvala da prijavi komšiju koji joj svako veče prži noge. Kad sam je pitala da mi objasni kako, kazala je da „ima neke lasere koji probijaju plafon“. Dešava se i da nas pitaju za tačno vreme, pevaju neku pesmu, traže recept za kuvanje - priča Tanja Šaponjić.
Ona dodaje da ih ponekad i samo prijavljivanje saobraćajnih udesa nasmeje.
- Zvao je čovek da prijavi saobraćajnu nesreću. Rekao je: „Dođite, jedna se budala zakucala u mene“. Kad sam ga pitala da li je povređen, odgovorio je: „Nisam ja, ali moj auto jeste“ - priča kroz osmeh naša sagovornica.
Osam telefonskih linija
Zvonko Kostić, pomoćnik načelnika Dežurne službe PU za grad Beograd, objašnjava da u velikoj sali, koja je izgrađena 1983, operateri dežuraju na osam telefonskih linija.
- U KOC radi oko 80 ljudi, koji rade u smenama. Svaki operater ispred sebe ima identifikator poziva i, kad primi poziv o nekom krivičnom delu, o tome obaveštava šefa smene, a operateri na sistemu „Avala“ preko zaštićenog sistema komunikacije „Tetra“ upućuje najbližu patrolu na lice mesta. Na mesečnom nivou operateri imaju između 40.000 i 50.000 poziva na sistemu 192, na godišnjem nivou je to oko 700.000 - objašnjava Kostić.
Nove kamere
STIŽE BOLJI VIDEO-NADZOR
Zvonko Kostić navodi da operateri konstantno prate dešavanja u gradu preko 60 sigurnosnih kamera na beogradskim ulicama.
- Planirano je da se poveća broj kamera, što će u velikoj meri olakšati rad policije. Predviđena su još 134 mesta na kojima će se naći oko 300 novih kamera s mnogo boljom rezolucijom - navodi Kostić.
Činjenice
PAUZA NE POSTOJI
- KOC Beograd izgrađen 1983. godine
- U njemu radi oko 80 ljudi u tri smene
- Operateri po pozivu upućuju najbližu ekipu
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega