ĆERKA UBIJENOG SLAVKA ĆURUVIJE: Tata je jedini sukob imao s Mirom Marković
BEOGRAD - Ćerka ubijenog novinara Jelena Ćuruvija izjavila je danas u Specijalnom sudu da je njen otac Slavko nekoliko meseci pre ubistva bio prisluškivan i progonjen preko medija, kao i da je bio u sukobu sa Mirom Marković, suprugom tadašnjeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića.
"Pritisak se osetio od oktobra 1998. godine, odnosno od uvodjena novog zakona o informisanju, kada su krenuli da mu gase novine", rekla je Ćuruvijina kćerka na sudjenju četvorici pripadnika optuženim za to ubistvo.
"Osećalo se još tada da neko želi da uništi i njega i njegove novine. Poslednjih meseci je držao tribine po Srbiji 'nije sprski ćutati' i ja sam išla sa njim. I tamo se osećala nelagodnost jer smo znali da prisustvuju i ljudi iz DB-a", navela je Jelena Ćuruvija.
Prema njenim rečima, Slavko Ćuruvija je znao je da ga prisluškuju, ali to nije shvatao ozbiljno sve dok, kako je navela, nije u TV Dnevniku pročitan tekst iz "Politike ekspres".
"Tada smo se svi uplašili za njegov život, ali on nije hteo da ode", rekla je Jelena Ćuruvija, ali nje mogla da opredeli ko mu je tačno upućivao pretnje. Jedini sukob imao je sa Mirom Marković, a drugih sukoba "u tom rangu ne", rekla je Ćuruvijina kćerka odgovarajući na pitanje tužioca. Ona je ispričala da je njen otac, kao vlasnik novina, smatrao da treba da poznaje sve bitne ljude u zemlji, pa i Miloševića i Miru Marković.
"S vremena na vreme bi se sa njom video. Rekao joj je da to što rade nije dobro za zemlju... čak joj je rekao 'visiće na Terazijama zbog čega je Mira Marković čak briznula u plač i posle je bila vrlo neprijatna", ispričala je Jelena Ćuruvija.
Na dan ubistva, kako je navela, srela je oca kod Ateljea 212. "On je išao na ručak, a kasnije sam dobila informaciju da je ubijen. Dva policjaca su posle došla kod nas kući", navela je ona.
Jelena Ćuruvija je saslušana i u svojstvu oštećene i u svojstvu svedoka. Za ubistvo Ćuruvije optuženi su tadašnji šef DB-a Radomir Marković, šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić, glavni obaveštajni inspektor II uprave Ratko Romić i pripadnik rezervnog sastava tog resora Miroslav Kurak, koji je u bekstvu i za njim je raspisana poternica.
Nakon saslušanja Ćuruvijine kćerke, svedočiće njegova prijateljica Branka Prpa.Radonjić i Romić su u pritvoru. Oni su ranije danas oslobodjeni optužbi za pomaganje u pokušaju ubistva lidera SPO Vuka Draškovića zbog nedostatka dokaza.
Marković služi kaznu od 40 godina zatvora u požarevačkoj Zabeli, a Kuraku se sudi u odsustvu. Po optužnici, Ćuruviju je ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić, koji je drškom pištolja udario Branku Prpu u glavu.
Nalog za to su, kako tvrdi tužilaštvo, dobili od pretpostavljenih Radonjića, odnosno Markovića. Ćuruvija je ubijen na Uskrs, 11. aprila 1999. godine, tokom NATO bombardovanja SR Jugoslavije, u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe Dnevnog telegrafa.
Ključni svedok u ovom procesu, koji će svedočiti pred sudom na jednom od narednih sudjenja, je nekadašnji komadant Jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorad Ulemek Legija, nakon čijeg svedočenja je pokrenuta zvanična istraga protiv optuženih.Ulemek takodje služi jedinstvenu kaznu od 40 godina zatvora u požarevačkoj Zabeli zbog ubistva premijera Zorana Djindjića, Ivana Stambolića, zločina na Ibarskoj magistrali i zločina "zemunskog klana", piše Blic.
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega