SUĐENJE MIŠKOVIĆU I ĐURAŠKOVIĆU: Mrkonjić došao u Specijalni sud da svedoči
BEOGRAD - Bivši ministar Milutin Mrkonjić danas je došao u Specijalni sud gde ponovo treba da svedoči na suđenju vlasniku NIbens korporacije Milu Đurškoviću i ostalim optuženima za oštećenje Fabrike maziva iz Kruševca.
Mrkonjić je početkom septembra telegramom obavestio sud da zbog službene sprečenosti nije u situaciji da pristupi u sud.
On je u septembru 2014. godine već saslušavan kao svedok na tom suđenju, pre nego što je u februaru ove godine suđenje objedinjeno sa suđenjem protiv vlasnika Delta Holdinga Miroslava Miškovića i ostalih optuženih za oštećenje putarskih preduzeća, kada je krenulo ispočetka.
Bivši ministrar je tada rekao da smatra da je hapšenje menadžmenta "Nibens grupe" s Đuraškovićem na čelu imalo katastrofalne posledice po putnu privredu Srbije, kao i da su radovi koje je Đuraškovićeva firma izvodila bili kvalitetni i dobri.
Đurašković, koji je vlasnik "Nibens korporacije" i većinski vlasnik akcionarskog društva Fabrika maziva "Fam" iz Kruševca, je sa sedmoro saradnika optužen da je zloupotrebom službenog položaja oštetio kruševačko preduzeće za više od 32 miliona evra i protivpravno stekao oko 15 miliona evra.
Na današnjem suđenju Miškovićev branilac Zdenko Tomanović uložio je prigovor, jer je sud zatražio stručno mišljenje o pravnom tumačenju od Ministarstva finansija o utaji poreza.
On je ukazao da je to u suprotnosti sa zakonom, jer je Ministarstvo podnosilac krivične prijave protiv Miškovića upravo za to krivicno delo. Nema propisa koji sudu daje pravo da traži mišljenje od podnosioca prijave, naveo je Tomanović i zatražio od suda da povuče svoju moblu Ministarstvu fianansija.
Đurašković i ostali optuženi za opštećenje kruševačke fabrike maziva su mahom i na optužnici za oštećenje putarskih preduzeća zajedno sa Miškovićem i još tri optužena, pa im je suđenje spojeno u isti postupak, koji je početkom februara krenuo ispočetka i vodi ga sudija Maja Ilić.
Na optuženičkoj klupi sada su Milo Đurašković, Dejan Jeftić, Risto Ristić, Bora Jelić, Branislav Jovasović, Ljiljana Kostić, Srđan Filipović, Miroslav Mišković, Marko Mišković, Milutin Gašević, Zoran Mihailović, Zdravko Rašo, Predrag Filipović, Živojin Petrović i Jadranka Badrić.
Na početku objedinjenog suđenja optuženi su se ponovo izjasnili o krivici pred novim sudskim većem, negirajući navode optužnice.
Protiv Miškovića i Đuraškovića kao i još osam optuženih vodi se krivični postupak zbog optužbi da su oštetili putarska preduzeća za više miliona evra. Slučaj FAM pokrenut je pre postupka protiv Miškovića. Mišković, njegov sin Marko i Djurašković bili su uhapšeni u decembru 2012. godine. Pušteni su da se brane sa slobode uz jemstva od više miliona evra, a pašosi su im i dalje u sudskom depozitu i ne mogu da napuste boravište bez odobrenja suda.
(E.K.)
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod